Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. septembra 2020

Nemecko chce postaviť vlastnú rampu na odpaľovanie satelitov v Severnom mori


Tagy: satelit

Vláda v Nemecku skúma návrh tamojšieho priemyslu na vybudovanie mobilnej odpaľovacej rampy pre satelity v Severnom mori. Odtiaľ by rakety postavené v Nemecku mohli vynášať na obežnú dráhu malé satelity s ...Zdieľať
nasa tess 676x451 8.9.2020  - Vláda v Nemecku skúma návrh tamojšieho priemyslu na vybudovanie mobilnej odpaľovacej rampy pre satelity v Severnom mori. Odtiaľ by rakety postavené v Nemecku mohli vynášať na obežnú dráhu malé satelity s hmotnosťou do jednej tony, približuje plán spravodajský portál BBC. Zatiaľ neurčili žiadne miesto, kde by rampa bola, bude to však v nemeckej ekonomickej zóne.
Za projekt, ktorý by mal byť partnerstvom verejného a súkromného sektora, lobuje Združenie nemeckého priemyslu (BDI), uvádzajú nemecké médiá. "Nemecká odpaľovacia rampa je technicky uskutočniteľná a má strategický a ekonomický zmysel," vyjadrilo sa BDI

Návrh zahŕňa tri nemecké startupy. Jedným z nich je Isar Aerospace v Ottobrunne pri Mníchove, ktorý vyvíja dvojstupňové, 27 metrov dlhé rakety. Lety s nimi plánuje začať na budúci rok.

Spomínaná rampa je navrhnutá skôr pre menšie rakety a nie veľké stroje, s akými lieta Európska vesmírna agentúra z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Podľa plánov by nemecká vláda mohla na začiatku do projektu investovať zhruba 30 miliónov eur. Cieľom je, aby sa zariadenie stalo neskôr komerčne výnosným.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier sa o projekte vyjadruje priaznivo. Nemecké médiá však varujú, že by plán mohol spôsobiť politické trenice s európskymi partnermi, ktoré majú podobné ambície, napríklad Švédskom, Nórskom alebo Európskou úniou.


Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecko chce postaviť vlastnú rampu na odpaľovanie satelitov v Severnom mori © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: satelit
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Film Ako dostať deda z domu: Robert De Niro v bláznivej komédii, ktorú musíte vidieť (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Žralok napadol v Austrálii surfistu, muž zomrel i napriek okamžitej pomoci

Nemecko chce postaviť vlastnú rampu na odpaľovanie satelitov v Severnom mori - diskusné fórum čitateľov