Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. februára 2019

Nemecko má za minulý rok najvyšší prebytok bežného účtu na svete



Nemecko má za minulý rok najvyšší prebytok bežného účtu na svete, predbehlo ním aj Japonsko. Vyplýva to z najnovších údajov renomovaného inštitútu Ifo.



Zdieľať
Berlín. Foto: TASR/AP
Berlín 19. februára (TASR) - Nemecko má za minulý rok najvyšší prebytok bežného účtu na svete, predbehlo ním aj Japonsko. Vyplýva to z najnovších údajov renomovaného inštitútu Ifo.


Hoci sa nemecký prebytok bežného účtu vlani oproti predchádzajúcemu roku znížil, vďaka silnému vývozu zostal najväčší na svete, oznámil Ifo v utorok. To pravdepodobne obnoví kritiku fiškálnej politiky kancelárky Angely Merkelovej.

Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska komisia (EK) niekoľko rokov naliehajú na Nemecko, aby urobilo viac pre zvýšenie domáceho dopytu, a tak aj importu, a podporu hospodárskeho rastu iným spôsobom, čím by prispelo k zníženiu nerovnováhy v globálnej ekonomike. Kľúčovým motorom nemeckej ekonomiky je totiž export. Americký prezident Donald Trump od nástupu do úradu tiež kritizuje silu nemeckého vývozu.

Prebytok bežného účtu v Nemecku, ktorý meria tok tovarov, služieb a investícií, dosiahol vlani 294 miliárd USD (259,53 miliardy eur) a už tretí rok po sebe bol najvyšší na svete. Druhé Japonsko malo za rok 2018 prebytok 173 miliárd USD a tretie Rusko 116 miliárd USD.

V porovnaní s produkciou nemeckej ekonomiky sa jeho prebytok bežného účtu v roku 2018 znížil, už tretí rok po sebe, a to na 7,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) zo 7,9 % HDP, podľa údajov Ifo.

Od roku 2011 je zostatok bežného účtu Nemecka nepretržite nad orientačným limitom Európskej komisie na úrovni 6 % HDP. A v roku 2015 dosiahol jeho prebytok rekordných 8,9 % HDP.

Európska komisia v roku 2014 po prvý raz formálne kritizovala makroekonomickú nerovnováhu v Nemecku a odvtedy každý rok túto kritiku potvrdzuje.

Komisia vo svojich odporúčaniach uvádza, že Nemecko by malo využiť svoj rozpočtový prebytok na zvýšenie verejných investícií a vytvoriť priaznivé podmienky na silnejší rast reálnych miezd. MMF vydal podobné odporúčania.

Nemeckí vládni predstavitelia opakovane tvrdili, že fiškálna a hospodárska politika Berlína nie je primárne určená na ovplyvnenie kladného salda bežného účtu.

Berlín argumentuje, že obchodný prebytok je výsledkom vývoja na trhoch v oblasti ponuky a dopytu zo strany firiem a spotrebiteľov na celom svete. A je tiež formovaný ďalšími faktormi, ako sú ceny ropy a výmenné kurzy, ktoré sa ťažko ovplyvňujú.

Nemecká vláda sa však rozhodla vynaložiť veľkú časť svojho rozpočtového prebytku v nadchádzajúcich troch rokoch na zvýšenie sociálnych dávok pre rodiny s deťmi, zníženie daní a redukciu svojich príspevkov do systému verejného zdravotníctva. Tieto opatrenia by mali podľa expertov podporiť výdavky domácností.

(1 EUR = 1,1328 USD)



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chorvátska polícia objavila v nákladnom aute desiatky migrantov
<< predchádzajúci článok
Priamy predaj na Slovensku narastá