Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2019

Nemecko vyšetruje elitnú jednotku pre napojenie na krajnú pravicuIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Berlín 10. septembra (TASR) - Nemecká armáda vyšetruje elitnú jednotku pre napojenie na krajnú pravicu. V utorok o tom informovala webová stránka dw.com televízie Deutsche Welle.


Nemecká Vojenská kontrarozviedka (MAD) rozšírila svoje vyšetrovanie krajne pravicových extrémistov v radoch nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr). Teraz sa zameriava obzvlášť na najelitnejšiu jednotku vo vojsku, na Kommando Spezialkräfte (KSK), ktorá má základňu v meste Calw v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

Počet vojakov v jednotke špeciálnych síl sympatizujúcich s krajnou pravicou je údajne "mimoriadne vysoký", uviedli bezpečnostné zdroje pre magazín Spiegel.

Námestník ministra obrany Gerd Hoofe povedal parlamentnému výboru pre dohľad nad tajnými službami, že narastajúci počet extrémistov v jednotke si vynútil "ďalšie vyšetrovanie", napísal Spiegel. Dodal, že vyšetrovanie krajne pravicového extrémizmu v radoch KSK sa stal pre vojenskú kontrarozviedku MAD prioritou.

Bundeswehr zažil v posledných rokoch niekoľko výrazne medializovaných prípadov súvisiacich s odhalením krajne pravicových kruhov, ale toto je prvý raz, čo sa pod drobnohľad dostalo špeciálne komando KSK.

Jednotku tvorí iba 1100 vojakov. NATO a USA ju často žiadajú o pomoc pri spoločných protiteroristických operáciách na Balkáne a Blízkom východe, napísal portál dw.com.

Podľa mediálnej organizácie Redaktionsnetzwerk Deutschland je problém obzvlášť vážny medzi výsadkármi a je známe, že centrom je základňa Franza Josepha Straussa v bavorskom meste Altenstadt. Základňa sa stala smutne známou v 90. rokoch 20. storočia, keď vojenská kontrarozviedka MAD zistila, že vojaci tam oslavovali narodeniny nacistického vodcu Adolfa Hitlera a spievali hymnu nacistickej strany.

MAD vyšetruje vojakov, ktorí majú údajne napojenie na Franca A., vojaka Bundeswehru, ktorý šokoval Nemecko a Rakúsko, pretože v roku 2017 ho zatkli, keď sa snažil zobrať si pištoľ a náboje, ktoré ukrýval na letisku vo Viedni. Nájdené boli aj výbušniny.

Franco A. bol obvinený z plánovania útokov na vysokopostavených politikov a verejných predstaviteľov, ktorí boli podľa jeho presvedčenia "priateľskí k utečencom". Neskôr ho zbavili obvinení z terorizmu, ale odsúdili ho za porušenie zákonov o zbraniach.

MAD takisto preveruje online extrémistické skupiny ako "Severný kríž". MAD je však najmenšou spomedzi nemeckých služieb zhromažďujúcich tajné informácie a má preto obavy, že možno nebude mať dostatok personálu ani peňazí na vyšetrovanie takéhoto rozsahu.

Nemecké ministerstvo obrany už naznačilo, že chce vyšetrovanie posilniť viacerými spôsobmi.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort zahraničia oceňuje nomináciu M. Šefčoviča za podpredsedu EK
<< predchádzajúci článok
Británia tvrdí, že Irán porušil prísľub o prevoze ropy do Sýrie

Nemecko vyšetruje elitnú jednotku pre napojenie na krajnú pravicu - diskusné fórum čitateľov