Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. februára 2024

Nemecký kancelár Scholz sa naďalej zdráha dodaniu rakiet dlhého doletu Taurus Ukrajine, obáva sa rizika priameho zapojenia krajiny do vojnyNemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok povedal, že sa naďalej zdráha poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu Taurus. Poukázal pritom na riziko, že sa Nemecko priamo zapojí do ...Zdieľať
germany_britain_queen_59397 94b0ae27f3b044ada7a066f964012a65 676x440 26.2.2024 (SITA.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok povedal, že sa naďalej zdráha poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu Taurus. Poukázal pritom na riziko, že sa Nemecko priamo zapojí do vojny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Nemecko je v súčasnosti po Spojených štátoch druhým najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine a v tomto roku svoju podporu ďalej zintenzívňuje.

Scholz sa však na niekoľko mesiacov zastavil pri ukrajinskej túžbe po raketách Taurus, ktoré majú dosah až 500 kilometrov a teoreticky by sa dali použiť proti cieľom ďaleko na ruskom území. Scholz definitívne nepovedal, že rakety Taurus nebudú doručené na Ukrajinu, ale ponúkol zatiaľ najjasnejšie vysvetlenie svojej váhavosti.

Kancelár dlhodobo zdôrazňuje svoje odhodlanie pomôcť Ukrajine bez eskalácie vojny a zatiahnutia Nemecka a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) do nej. Scholz v pondelok povedal, že „v žiadnom bode a na žiadnom mieste nesmieme byť spojení s cieľmi, ktoré tento systém (Taurus) zasiahne", a preto to nie je ďalšia možnosť v programe, informovala agentúra DPA. Británia a Francúzsko pritom už dávnejšie oznámili, že posielajú na Ukrajinu rakety dlhého doletu Storm Shadow a Scalp.


Zdroj: SITA.sk - Nemecký kancelár Scholz sa naďalej zdráha dodaniu rakiet dlhého doletu Taurus Ukrajine, obáva sa rizika priameho zapojenia krajiny do vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bulharsko zakázalo vstup dvom ruským občanom na územie EÚ na päť rokov, podozrievajú ich zo špionáže
<< predchádzajúci článok
Lotyšsko vyzýva EÚ k zákazu dovozu ruských potravín, podľa lotyšského ministra Krauza sa dá všetko doviezť z Ukrajiny