Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. mája 2024

Nemecký kancelár Scholz varoval budúceho predsedu Európskej komisie pre hľadaním podpory u krajnej praviceNemecký kancelár Olaf Scholz v piatok varoval budúceho predsedu alebo predsedníčku Európskej komisie pred hľadaním podpory u ...Zdieľať
germany_britain_queen_59397 94b0ae27f3b044ada7a066f964012a65 676x440 24.5.2024 (SITA.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok varoval budúceho predsedu alebo predsedníčku Európskej komisie pred hľadaním podpory u krajne pravicových strán po nadchádzajúcich európskych voľbách.


Zostavovanie novej eurokomisie sa podľa neho nesmie opierať o väčšinu v Európskom parlamente, ktorá potrebuje pomoc od krajne pravicových extrémistov.

Tlak na konzervatívne a liberálne strany


„Veľmi ma mrzí nejednoznačnosť niektorých politických vyhlásení, ktoré sme nedávno počuli. Ale mám v tom jasno, vytvoriť predsedníctvo Európskej komisie bude možné len vtedy, ak sa bude opierať o podporu tradičných strán,“ povedal Scholz v Berlíne po rokovaniach s portugalským premiérom Luísom Montenegrom. Ako dodal, „čokoľvek iné by bolo pre budúcnosť Európy chybou".

Ľavicovo orientované strany naprieč Európou vytvárajú tlak na hlavné konzervatívne a liberálne strany, aby po voľbách do europarlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. až 9. júna, vylúčili spoluprácu s krajnou pravicou.

Veľký posun doprava by však mohol sťažiť budúcemu predsedovi Európskej komisie, ktorý bude potrebovať súhlas väčšiny v novom Európskom parlamente, efektívne viesť Európsku úniu len s podporou tradičnejších politických zoskupení.

Varovanie pre súčasnú predsedníčku


Scholz, ktorý je sociálny demokrat, nešpecifikoval, o kom hovoril. Podľa agentúry AP však jeho slová možno vnímať ako varovanie pre súčasnú predsedníčku eurokomisie Ursulu von der Leyen.

Tá patrí ku konzervatívnym nemeckým kresťanským demokratom a uchádza sa o druhé funkčné obdobie na čele eurokomisie. Von der Leyen odmietla vylúčiť spoluprácu s niektorými členmi krajne pravicových strán.


Zdroj: SITA.sk - Nemecký kancelár Scholz varoval budúceho predsedu Európskej komisie pre hľadaním podpory u krajnej pravice © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Josep Borrell žiada od Moskvy vysvetlenie, prečo Rusi odstránili estónske bóje na rieke Narva
<< predchádzajúci článok
Francúzska polícia zadržala muža podozrivého z plánovania útoku na štafetu s olympijskou pochodňou