Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. septembra 2011

Nemecký minister financií chce zmeny v Lisabonskej zmluveNemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa domnieva, že dlhová kríza v eurozóne si vyžaduje rozsiahle zmeny vo fungovaní Európskej únie, čo vyvoláva nutnosť prepracovania Lisabonskej zmluvy. ...Zdieľať
vlajka BERLÍN 2. septembra (WEBNOVINY) - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa domnieva, že dlhová kríza v eurozóne si vyžaduje rozsiahle zmeny vo fungovaní Európskej únie, čo vyvoláva nutnosť prepracovania Lisabonskej zmluvy. Podľa bulvárneho denníka Bild to mal povedať na štvrtkovom zasadnutí predsedníctva parlamentnej frakcie Kresťansko-demokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska. Ako pre Bild uviedli nemenovaní účastníci stretnutia, minister presadzuje odovzdanie ďalších právomocí v oblasti hospodárskej a finančnej politiky inštitúciám v Bruseli, hoci si uvedomuje, "aké ťažké je pozmeniť zmluvu". Schäuble tým zrejme narážal na problematický vznik a ratifikáciu takzvanej európskej ústavy, ktorú neskôr nahradila Lisabonská zmluva. Podľa denníka slová ministra znamenajú, že 17 krajín používajúcich spoločnú európsku menu sa chce od zvyšku EÚ výrazne separovať.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová sa v podobnom duchu vyjadrila ešte v marci, keď na pôde parlamentu sľúbila, že sa bude snažiť presadiť "potrebné zmeny v zmluve", aby bolo možné "konať skôr a účinnejšie, ak sa budú veci uberať zlým smerom". Počas augustového stretnutia s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym navyše prišla s návrhom, aby ekonomické záležitosti eurozóny riadila spoločná vláda pod vedením stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kanadskí vedci vytvorili vírus zabíjajúci rakovinové bunky
<< predchádzajúci článok
Samosprávy majú nový bič na herne

Nemecký minister financií chce zmeny v Lisabonskej zmluve - diskusné fórum čitateľov