Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

10. júna 2018

Neonacistický rockový festival pritiahol väčší dav ako sa očakávaloPo neúspešných snahách aktivistov o jeho zastavenie prilákal festival rockovej hudby, organizovaný pravicovými extrémistickými skupinami v Nemecku tento víkend, viac ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Bohdan Kopčák
 
Erfurt 10. júna (TASR) - Po neúspešných snahách aktivistov o jeho zastavenie prilákal festival rockovej hudby, organizovaný pravicovými extrémistickými skupinami v Nemecku tento víkend, viac ľudí ako sa očakávalo, uviedla agentúra DPA.


Podľa informácií polície bolo v sobotu večer, druhý deň podujatia, na mieste festivalu v meste Themar viac ako 1 900 ľudí a ďalší boli na ceste tam. Štátna spravodajská agentúra predtým odhadovala, že podujatia v strednom Nemecku sa zúčastní približne 1 500 ľudí.

Do neskorej sobotnej noci polícia zaznamenala 55 trestných činov a prečinov vrátane 32 prípadov použitia protiústavných symbolov ako sú svastika alebo fráza "Sieg Heil". Polícia uviedla, že mnohí návštevníci festivalu boli videní ako zdravia Hitlerovým pozdravom, čo je v Nemecku tiež trestný čin.

Asi 300 ľudí vyrazilo do ulíc Themaru, aby protestovali proti neonacistickému zhromaždeniu. Miestny ľavicový aktivista Thomas Jakob povedal, že je sklamaný, že neprišli viacerí, najmä zo samotného mesta.

"Musíte byť šťastní, keď ľudia prídu ukázať aj druhú stránku Themaru," povedal Hubert Boese, starosta mesta, ktoré bolo minulý rok domovom najväčšieho pravicového extrémistického festivalu rockovej hudby v Nemecku. Dodal, že je "vďačný za každého jedného."

Mnohí odporcovia festivalu boli sklamaní aj z toho, že snaha zastaviť toto podujatie súdnou cestou nebola úspešná. Súdy v skutočnosti urobili zhromaždeniu cestu a zmiernili nariadenie o prísnom zákaze konzumácie alkoholu. Účastníci festivalu tak môžu začať piť pivo po ôsmej hodine večer.

Pravicové extrémistické rockové koncerty sú v Nemecku často registrované ako politické zhromaždenia, čo znamená, že sú chránené ústavným právom na zhromažďovanie sa.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predstavitelia ECAV chcú voliť viacerých kandidátov na vedúci post
<< predchádzajúci článok
Výstavba českého hradu Karlštejn sa začala pred 670 rokmi

Neonacistický rockový festival pritiahol väčší dav ako sa očakávalo - diskusné fórum čitateľov