Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2019

Netanjahu chce v prípade znovuzvolenia pripojiť územia v PredjordánskuNa archívnej snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu.Zdieľať
Na archívnej snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 10. septembra (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok oznámil, že v prípade znovuzvolenia v septembrových parlamentných voľbách pripojí k Izraelu okupované územia na západnom brehu rieky Jordán. Informovala o tom agentúra AFP.


Podľa premiéra existuje len jedno miesto, kde môže Izrael bezprostredne po voľbách uplatniť svoju zvrchovanosť.

"Dnes oznamujem svoj zámer, že po vytvorení novej vlády uplatním zvrchovanosť Izraela nad Jordánskym údolím a severným pobrežím Mŕtveho mora," povedal Netanjahu, ktorého vyjadrenia sprostredkovala agentúra Reuters.

Netanjahu takisto uviedol, že mierový plán vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý má byť zverejnený niekoľko dní po voľbách, poskytne "historickú príležitosť" na pripojenie Západného brehu a ďalších oblastí. Informoval o tom na svojej webovej stránke izraelský denník Haarec.

Haarec pripomenul, že Netanjahu sa aj pred parlamentnými voľbami v apríli tohto roku zaviazal, že vyhlási izraelskú suverenitu nad židovskými osadami na časti Izraelom okupovaného Západného brehu rieky Jordán.

Premiérovi sa po aprílových voľbách napriek víťazstvu nepodarilo vytvoriť novú vládu. Termín nových volieb bol stanovený na 17. septembra.

Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
E. Heger chce efektívnejšie delenie dotácií na podporu elektromobility
<< predchádzajúci článok
SÚD ZAMIETOL NÁVRH PREMIESTNIŤ MARIANA K. DO ÚVV BRATISLAVA

Netanjahu chce v prípade znovuzvolenia pripojiť územia v Predjordánsku - diskusné fórum čitateľov