Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2021

Nezaradení poslanci chcú zmeniť ústavný zákon, zabrániť má zablokovaniu referenda o predčasných voľbáchNezaradený poslanec parlamentu Tomáš Taraba spolu s ďalšími poslancami Národnej rady SR (NR ...Zdieľať
5y7a4634 676x451 5.5.2021 (Webnoviny.sk) - Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Taraba spolu s ďalšími poslancami Národnej rady SR (NR SR) predložili do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý by znemožnil Ústavnému súdu SR zablokovať referendum o predčasných voľbách.

Odmieta Kolíkovej vyjadrenie


Ako vysvetlil vo svojom stanovisku, do Ústavy SR by bol pridaný bod, že referendom je možné skrátiť volebné obdobie. Zároveň odmieta vyjadrenie ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej (Za ľudí), že referendum o predčasných voľbách je protiprávne.

„Odkázať občanovi, že môže iba politikov voliť, ale nie už odvolávať, je pošliapaním priamej demokracie a my nedopustíme, aby k tomu prišlo. Parlament schválil zmenu ústavy, podľa ktorej ústavný súd nemôže posudzovať ústavné zákony. Ak prijmeme ústavný zákon o možnosti skrátiť volebné obdobie referendom, ani teoreticky nebude vedieť koalícia toto referendum zmariť,“ vysvetlil Taraba.

Petíciu podpísalo 600-tisíc Slovákov


Pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách sa podpísalo približne 600-tisíc obyvateľov Slovenska. Má obsahovať otázku, či ľudia súhlasia s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie NR SR tak, aby sa voľby do parlamentu vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda.

Referendum na Slovensku môže vyhlásiť prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia NR SR do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia. Slovenská ústava prezidentku k vyhláseniu referenda nezaväzuje. Tá ho vôbec nemusí vyhlásiť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Nezaradení poslanci chcú zmeniť ústavný zákon, zabrániť má zablokovaniu referenda o predčasných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chauvin žiada v prípade smrti Floyda nový súdny proces, prokurátori aj porota mali pochybiť
<< predchádzajúci článok
Biden: USA sú pripravené začať očkovanie detí vo veku 12 - 15 rokov

Nezaradení poslanci chcú zmeniť ústavný zákon, zabrániť má zablokovaniu referenda o predčasných voľbách - diskusné fórum čitateľov