Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

12. marca 2007

Niektorým druhom opíc hrozí vyhynutieV Latinskej Amerike ulovia ročne 5,4 milióna opíc, čo môže spôsobiť ich vyhynutie. V Mníchove o tom informovali organizácie na ochranu prírody PRO WILDLIFE a Care for the Wild International (CWI). ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - V Latinskej Amerike ulovia ročne 5,4 milióna opíc, čo môže spôsobiť ich vyhynutie. V Mníchove o tom informovali organizácie na ochranu prírody PRO WILDLIFE a Care for the Wild International (CWI). Podľa nich musí byť poľovanie na opice zakázané. Primátom škodí aj ťažba dreva, pri ktorej vnikajú drevorubači stále hlbšie do "srdca" tropických pralesov, čím ohrozujú ich prirodzené životné prostredie. Zo Zeme vraj miznú najmä vzrastom väčšie druhy opíc ako pavučiaky, vrešťany či malpy. Väčšie opice sú ohrozené z jednoduchého dôvodu - lovec získa vystrelením jednej guľky pomerne veľa mäsa. Podľa hovorkyne PRO WILDLIFE Sandry Altherr hrozí nebezpečenstvo latinskoamerickým opiciam predovšetkým po období dažďov, pretože vtedy sú dobre vykŕmené.

Krutý lov opíc bol donedávna známy hlavne z afrických štátov, kde je opičie mäso neodmysliteľnou súčasťou každodenného jedálnička. "O love goríl a šimpanzov v Afrike sa vie už niekoľko rokov, nebezpečné hubenie opíc v Latinskej Amerike je však verejnosti pomerne neznáme," povedala Barbara Maas z CWI. Pritom ale nejde o žiadnu novinku. Opice totiž lovia v latinskoamerických štátoch už stáročia. Kritická situácia nastala v priebehu posledných desať rokov, pretože lovci začali používať modernejšie a výkonnejšie zbrane. Prispelo k tomu aj budovanie infraštruktúry, "vďaka" ktorej sa lovci dostanú aj do odľahlých, predtým nedostupných častí lesa. Na druhej strane však rastúci počet obyvateľov a s ním spojená rozmáhajúca sa chudoba nedáva ľuďom, ktorí žijú v tejto oblasti, inú možnosť ako loviť ohrozené zvieratá. Opičie mäso ale v čoraz väčšom množstve konzumujú nielen vidiečania, ale aj ľudia z miest.

V Červenej knihe je dvadsať kriticky ohrozených druhov primátov, ktorým hrozí vyhynutie. Veľmi ohrozených je aj ďalších 14 druhov a zriedkavo sa vyskytuje 27 druhov opíc. Najohrozenejší je pritom pavučiak žltochvostý. Na svete ich je menej ako 250 jedincov. Vyhynutie opíc môže mať ďalekosiahle dôsledky. Keďže sa živia predovšetkým ovocím, pomáhajú roznášať semienka a tým zabezpečujú rozmnožovanie a rozširovanie mnohých druhov rastlín.

Informoval o tom internetový portál n-tv.de.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stanovi Dančiakovi vraj elektrárne vrátia preplatky
<< predchádzajúci článok
Lákadlom novembrovej výstavy budú Tutanchamónove poklady