Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2023

Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, Pellegrini plánuje navštíviť Ukrajinu (video)Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) plánuje navštíviť ...Zdieľať
titulka pellegrini 676x451 30.11.2023 (SITA.sk) - Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) plánuje navštíviť v blízkej budúcnosti Ukrajinu. Na štvrtkovej tlačovej besede po stretnutí s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou však zatiaľ nevedel uviesť presný termín návštevy.

Reálne kroky


Informoval, že na budúci týždeň ho čaká zahraničná pracovná cesta do Rakúska a následne by rád zavítal aj do Európskeho parlamentu a stretol sa s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen.

Pekarovej Adamovej na stretnutí podrobne vysvetlil stanovisko Slovenska v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Požiadal som českú stranu, ak sledujú našu vnútropolitickú situáciu, aby počkali a sledovali konkrétne kroky vlády SR a nie nejaký obraz, ktorý sa o Slovensku vytvára. Reálne kroky sú tým jediným, čo môžeme do budúcna hodnotiť,“ povedal predseda Národnej rady SR po rokovaní s Pekarovou Adamovou.

Vyjednávanie mieru


Zároveň informoval, že Slovensko nezabráni produkcii munície, ktorá následne putuje nášmu východnému susedovi. Taktiež zdôraznil, že Slovensko nikdy nebude tolerovať zabratie územia suverénnej krajiny vojenskou agresiou a želal by si, aby si ukrajinskí predstavitelia mohli sadnúť za rokovací stôl a vyjednať mier s predstaviteľmi Ruska.

Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, pretože vtedy je jeho vyjednávacia pozícia slabá. Preto chápem, že Ukrajina má dostávať takú podporu - aj vojenskú, aj ekonomickú - aby mohla byť v prípade, že sa rozhodne začať rokovania o mierovom urovnaní s Ruskom, rovnocenným partnerom,“ uviedol predseda slovenského parlamentu. Taktiež si myslí, že „rozvíjajúca sa Ukrajina“ dáva veľkú príležitosť na rozvoj východného Slovenska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko už nemôže vojensky pomôcť Ukrajine


Na štvrtkovej zahraničnej pracovnej ceste v Českej republike sa Pellegrini stretol aj s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom. Na tlačovej besede po stretnutí Pellegrini uviedol, že Slovensko už viac nemôže vojensky pomôcť Ukrajine, keďže vyčerpalo svoje možnosti darovania ďalších zbraňových systémov. Vláda však bude pokračovať v humanitárnej či technickej pomoci, a Ukrajinu chce vybaviť odmíňovacími systémami.

Naše spoločnosti vyrábajúce zbrojný materiál budú ďalej svoje kontrakty plniť a vláda ich nijakých spôsobom neobmedzí. Slovensko však zo svojich vlastných zásob už nemá čo Ukrajine ponúknuť. Po odovzdaní systému S-300, lietadiel MiG-29 a vozidiel bojovej pechoty už slovenská armáda nedisponuje materiálom, ktorý by sme mohli Ukrajine darovať,“ uviedol Pellegrini.


Zdroj: SITA.sk - Nikto nesmie sedieť za vyjednávacím stolom s pištoľou pri spánku, Pellegrini plánuje navštíviť Ukrajinu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dvaja muži strieľali na autobusovej zastávke v Jeruzaleme, zabili najmenej troch ľudí (video)
<< predchádzajúci článok
Súd vrátil do práce aj policajta Sabotu, podľa advokáta je stav „3:3”