24hod.sk    Kultúra

31. októbra 2007

Nízkoprah ako prevencia



Detský fond Slovenskej republiky organizuje sériu stretnutí pod názvom „Nízkoprah ako prevencia“. Cieľom prvého seminára, ktorý sa konal 31.10. v priestoroch Detského fondu, bolo poskytnúť ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. októbra (WN/PR) - Detský fond Slovenskej republiky organizuje sériu stretnutí pod názvom „Nízkoprah ako prevencia“. Cieľom prvého seminára, ktorý sa konal 31.10. v priestoroch Detského fondu, bolo poskytnúť priestor na pracovné stretnutie pracovníkov nízkoprahových programov pre deti a mládež (NPDM) v západoslovenskom kraji. Súčasťou stretnutia bola prezentácia vlastnej práce organizácií, hľadanie možností vzájomnej spolupráce, budovanie sietí a dva workshopy na tému Kedy je nízkoprah nízkoprahom? a Motivácia klientov k využívaniu sociálnych služieb v NPDM. V priebehu novembra sa budú konať ďalšie takéto stretnutia v stredoslovenskom a východoslovenskom regióne.
Klientmi nízkoprahových služieb sú najmä neorganizované skupiny detí a mladých ľudí, ktoré tvoria až 80% zo všetkých detí a mládeže na Slovensku. V tejto skupine nájdete deti pasívne tráviace voľný čas doma alebo na ulici, ale aj tie, ktoré sa ocitli v náročných životných situáciách, s ktorými sa nevedia vyrovnať (od zvládania dospievania, cez problémy v škole, až po násilie v rodine alebo konflikty so zákonom), a taktiež deti a mládež s vyhraneným životným štýlom (predstavitelia rôznych subkultúr, hnutí alebo etník).

Nízkoprahové programy (stacionárne a terénne) umožňujú byť v priamom kontakte aj s ohrozenými deťmi a mladými ľuďmi, a tým predstavujú príležitosť realizovať preventívne programy priamo na miestach kde sa stretávajú a trávia voľný čas.

Nízkoprahovosť znamená umožnenie maximálnej dostupnosti služieb – bez registrácie, poplatkov, bez obmedzenia rasy, pohlavia, národnosti, alebo náboženského vyznania. V praxi to znamená, že dieťa môže prísť priamo z ulice, predstaví sa prezývkou a môže tráviť svoj voľný čas napr. v nízkoprahovom zariadení hraním na gitaru, v keramickej dielni, počúvaním hudby, prípravou do školy, ale taktiež môže požiadať pracovníka o radu a pomoc pri riešení problémov alebo keď sa ocitne v ťažkej životnej situácii a nevie, čo s tým.

Kontakt pre média:
Detský fond Slovenskej republiky, Západná 2, 821 02 Bratislava,
Tel / fax: 02 / 43337825, e-mail: dfsr@dfsr.sk


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/nizkoprah-ako-prevencia-cl42601.html