Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. októbra 2007

Nízkoprah ako prevenciaDetský fond Slovenskej republiky organizuje sériu stretnutí pod názvom „Nízkoprah ako prevencia“. Cieľom prvého seminára, ktorý sa konal 31.10. v priestoroch Detského fondu, bolo poskytnúť ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. októbra (WN/PR) - Detský fond Slovenskej republiky organizuje sériu stretnutí pod názvom „Nízkoprah ako prevencia“. Cieľom prvého seminára, ktorý sa konal 31.10. v priestoroch Detského fondu, bolo poskytnúť priestor na pracovné stretnutie pracovníkov nízkoprahových programov pre deti a mládež (NPDM) v západoslovenskom kraji. Súčasťou stretnutia bola prezentácia vlastnej práce organizácií, hľadanie možností vzájomnej spolupráce, budovanie sietí a dva workshopy na tému Kedy je nízkoprah nízkoprahom? a Motivácia klientov k využívaniu sociálnych služieb v NPDM. V priebehu novembra sa budú konať ďalšie takéto stretnutia v stredoslovenskom a východoslovenskom regióne.
Klientmi nízkoprahových služieb sú najmä neorganizované skupiny detí a mladých ľudí, ktoré tvoria až 80% zo všetkých detí a mládeže na Slovensku. V tejto skupine nájdete deti pasívne tráviace voľný čas doma alebo na ulici, ale aj tie, ktoré sa ocitli v náročných životných situáciách, s ktorými sa nevedia vyrovnať (od zvládania dospievania, cez problémy v škole, až po násilie v rodine alebo konflikty so zákonom), a taktiež deti a mládež s vyhraneným životným štýlom (predstavitelia rôznych subkultúr, hnutí alebo etník).

Nízkoprahové programy (stacionárne a terénne) umožňujú byť v priamom kontakte aj s ohrozenými deťmi a mladými ľuďmi, a tým predstavujú príležitosť realizovať preventívne programy priamo na miestach kde sa stretávajú a trávia voľný čas.

Nízkoprahovosť znamená umožnenie maximálnej dostupnosti služieb – bez registrácie, poplatkov, bez obmedzenia rasy, pohlavia, národnosti, alebo náboženského vyznania. V praxi to znamená, že dieťa môže prísť priamo z ulice, predstaví sa prezývkou a môže tráviť svoj voľný čas napr. v nízkoprahovom zariadení hraním na gitaru, v keramickej dielni, počúvaním hudby, prípravou do školy, ale taktiež môže požiadať pracovníka o radu a pomoc pri riešení problémov alebo keď sa ocitne v ťažkej životnej situácii a nevie, čo s tým.

Kontakt pre média:
Detský fond Slovenskej republiky, Západná 2, 821 02 Bratislava,
Tel / fax: 02 / 43337825, e-mail: dfsr@dfsr.sk


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sadzby zákonných poistiek v roku 2008 neporastú
<< predchádzajúci článok
Zavolaj mi...

Nízkoprah ako prevencia - diskusné fórum čitateľov