Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2023

Nórsky tanker v Červenom mori zasiahla strela vypálená z Jemenu, na lodi vypukol požiar (foto)Jemenskí povstalci húsíovia vystrelili raketu na tanker v Červenom mori plaviaci sa pod nórskou vlajkou. Informovali o tom úrady aj povstalci. Súkromné spravodajské spoločnosti Ambrey a Dryad Global potvrdili, že ...Zdieľať
gbinlldbqaac7g  676x449 12.12.2023 (SITA.sk) - Jemenskí povstalci húsíovia vystrelili raketu na tanker v Červenom mori plaviaci sa pod nórskou vlajkou. Informovali o tom úrady aj povstalci. Súkromné spravodajské spoločnosti Ambrey a Dryad Global potvrdili, že sa incident odohral pri kľúčovom zálive Báb el-Mandeb.


Americké vojenské Centrálne velenie vydalo v utorok vyhlásenie v ktorom uviedlo, že z húsíami kontrolovanej časti Jemenu bola vystrelená protilodná strela, ktorá zasiahla tanker Strinda a americká loď mu poskytuje pomoc.

Posádka je v poriadku


Výkonný riaditeľ spoločnosti J. Ludwig Mowinckels Rederi, ktorá prevádzkuje plavidlo, Geir Belsnes potvrdil, že sa útok odohral. „Všetci členovia posádky sú nezranení a v poriadku. Loď pokračuje do bezpečného prístavu,“ vysvetlil.

Vojenský hovorca húsíov vo videu povedal, že na loď vystrelili preto, lebo odmietla ich výstrahy.

Medzinárodný dosah vojnového konfliktu


Strinda prichádzala z Malajzie a smerovala k Suezskému prieplavu a potom do Talianska s nákladom palmového oleja, povedal Belsnes. Podľa húsíjského hovorcu loď mierila do Izraela, ale dôkazy k tomu neposkytol.

Húsíovia vykonali sériu útokov na plavidlá v Červenom mori a tiež vypustili drony a rakety namierené proti Izraelu. Útok na Strindu zjavne rozširuje kampaň Iránom podporovaných povstalcov blízko zálivu Báb el-Mandeb aj voči lodiam, ktoré nemajú jasné väzby na Izrael.

To potenciálne ohrozuje dodávky nákladu a energií prichádzajúce cez Suezský prieplav a ďalej rozširuje medzinárodný dosah vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá teraz zúri v Pásme Gazy.


Zdroj: SITA.sk - Nórsky tanker v Červenom mori zasiahla strela vypálená z Jemenu, na lodi vypukol požiar (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dôchodcom sa nepáčia mediálne relácie na tému zvyšovania dôchodkov, obrátili sa aj na Žilinku
<< predchádzajúci článok
Slovensko doposiaľ neprijalo záväzok na ukončenie bezdomovectva, problémom je aj segregácia Rómov