Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. januára 2024

Nová technológia: Ovládaču stačí solárny článok a rozptýlené svetloNová technológia využíva v solárnych článkoch špeciálne farbivo, ktoré mení fotóny na elektróny. Spoločnosť sa pri jeho výrobe inšpirovala chlorofylom umožňujúcim fotosyntézu v rastlinách.Zdieľať
Nová technológia: Ovládaču stačí solárny článok a rozptýlené svetlo

Vďaka novej solárnej technológii bude diaľkovým ovládačom či myšiam stačiť na napájanie elektrinou aj svetlo rozptýlené v prostredí. Novinku predstavila kalifornská spoločnosť Ambient Photonics počas veľtrhu CES 2024. 


Nová technológia využíva v solárnych článkoch špeciálne farbivo, ktoré mení fotóny na elektróny. Spoločnosť sa pri jeho výrobe inšpirovala chlorofylom umožňujúcim fotosyntézu v rastlinách.

"V solárnych článkoch posilnených farbivom závisí množstvo produkovaného elektrického prúdu od toho, ako efektívne dokáže farbivo pohlcovať elektróny," uvádza pre Live Science Joshua Wright, viceprezident spoločnosti Ambient Photonics pre inžinierske riešenia.

Keďže články sú bifaciálne, dokážu produkovať elektrinu vrchnou aj spodnou stranou. Vrchná časť článku, na ktorú svetlo dopadá priamo, produkuje elektrinu na 100 percent, spodná strana na 50 percent.

Wright tvrdí, že jeho tímu sa vďaka tomu podarilo dosiahnuť "dosiaľ neporovnateľnú energetickú hustotu". Spoločnosť zverejnila aj dokument, kde technológiu podrobne vysvetľuje. Jej farbivá, aktívne zložky technológie solárnych článkov posilnených farbivom (DSSC), využívajú viac než 40 rôznych organických molekúl a pohlcujú svetlo v celom elektromagnetickom spektre.

Solárne články sú známe už niekoľko desaťročí, ich najväčšou slabinou však je ich neúčinnosť v prostredí s nedostatkom svetla. Predchádzajúce pokusy využívajúce napríklad amorfný kremík zlyhali, iné technológie využívajúce gálium či selén sú pre vysokú cenu nevhodné na masovú produkciu. Ambient Photonics však tvrdí, že jej solárne články sú trikrát tak efektívne než bežné články.

Spoločnosť počas veľtrhu CES 2024 oznámila, že pracuje na vytvorení počítačovej myši napájanej technológiou DSSC, ktorá nebude potrebovať batérie.

Novinkou je aj spolupráca Ambient Photonics a spoločnosti Google, ktorá technológiu DSSC plánuje využiť na napájanie zatiaľ utajovaného nového spotrebiteľského produktu. Oficiálne by ho mali predstaviť v priebehu tohto roka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela Milada Synková, korepetítorská legenda Opery SND
<< predchádzajúci článok
Festival Pohoda sa stal Najlepším stredne veľkým festivalom v Európe na najprestížnejších festivalových cenách European Festival Awards 2023