Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. novembra 2023

Nová viedenská fontána si vyslúžila ostrú kritiku za svoj dizajnFontánu za 1,8 milióna eur dalo postaviť vedenie mesta, na čele ktorého stojí sociálnodemokratický primátor Michael Ludwig.Zdieľať
fontana

Fontána v rakúskom hlavnom meste pripomínajúca 150 rokov moderného vodovodného systému vo Viedni vyvolala ostrú kritiku pre svoju údajnú "škaredosť" a nadmerné náklady. 


Fontánu za 1,8 milióna eur dalo postaviť vedenie mesta, na čele ktorého stojí sociálnodemokratický primátor Michael Ludwig. Dielo nachádzajúce sa v mestskom obvode Favoriten 24. októbra slávnostne otvoril rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

Nezvyčajnú fontánu - s 33 humanoidnými sochami sediacimi v kruhu - vytvorila provokatívna viedenská umelecká skupina Gelitin po tom, ako porotu zaujal jej návrh symbolizujúci "spoločnú zodpovednosť za vodu" ako vzácny zdroj.

Zatiaľ čo predstavitelia mesta ocenili "mimoriadny, realitou inšpirovaný" dizajn fontány, ktorý umne vyjadruje kľúčový "pocit spolupatričnosti", kritici sa ohradili proti jej umeleckým kvalitám a vyjadrili svoje rozhorčenie na internete.

Príspevok na sociálnej sieti X od účtu Culture Critic, ktorý kritizuje dizajn fontány a obrovské náklady z peňazí daňových poplatníkov, má odvtedy už viac ako 7,6 milióna zobrazení.

Ďalší ohromení používatelia internetu označili dielo za "najškaredšiu fontánu", akú kedy videli, pričom niektorí si medzi sochami všimli aj postavu pripomínajúcu Michelina.

Líder pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl obvinil sociálnych demokratov, že "poškodili" obraz Viedne vybudovaním "luxusnej fontány" so "škaredými postavami", čo podľa neho ukazuje, že ich strana je "úplne mimo".

Moderný vodovodný systém Viedne - známy svojou čistou vodou, ktorá tečie z potokov v zelených lesoch Álp - bol zriadený v roku 1873 za Rakúsko-Uhorska s cieľom zásobovať mesto čerstvou vodou. Mal pomôcť aj v boji proti šíreniu cholery a ďalších ochorení.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jared Leto dnes vyliezol na Empire State Building. A tým odštartoval svetové turné jeho kapely Thirty Seconds to Mars
<< predchádzajúci článok
Výskum: Teploty vlani boli najvyššie za posledných 125.000 rokov