Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. januára 2021

Novela obchodného registra prinesie zmeny, firmy sa musia pripraviť na ďalšiu byrokraciu a nový poplatokFirmy sa musia pripraviť na ďalšiu zbytočnú byrokraciu na obchodných súdoch. Ako informuje Združenie podnikateľov Slovenska, podľa ...Zdieľať
gettyimages 1024409310 676x451 25.1.2021 (Webnoviny.sk) - Firmy sa musia pripraviť na ďalšiu zbytočnú byrokraciu na obchodných súdoch. Ako informuje Združenie podnikateľov Slovenska, podľa novely Obchodného zákonníka účinnej od októbra minulého roka totiž musia do konca septembra tohto roku nahlásiť na obchodný register rodné čísla spoločníkov.


Zápis je pritom možný iba elektronicky a spoločnosť zaň zaplatí súdny poplatok 33 eur.

Podnikatelia očakávajú paralyzované súdy


„Úradníci si život zjednodušili, podnikateľom ho skomplikovali," konštatuje združenie. Povinnosť zaviedlo Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci opatrení na zlepšenie fungovania obchodného registra schválených vládou ešte v apríli 2018.

„Nie je to tak dávno, čo všetky firmy museli zapisovať do obchodného registra údaje o konečných užívateľoch výhod. Výsledkom boli paralyzované obchodné súdy. Zápisy akýchkoľvek zmien trvali aj niekoľko mesiacov. Zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že tentokrát bude situácia iná,“ upozornil prezident združenia Ján Solík.

Súdy si budú pýtať rovnaké údaje


Opakovanému preháňaniu firiem pri zapisovaní údajov sa pritom podľa neho pri troche snahe dalo predísť. „Nápad na túto povinnosť vznikol ešte v roku 2018, teda ešte predtým ako firmy začali zapisovať do obchodného registra konečných užívateľov výhod,“ objasnil.

Absurdnosť novej legislatívy podčiarkuje podľa združenia aj fakt, že od mnohých firiem si súdy budú pýtať údaje, ktoré majú. „Napríklad, ak je spoločníkom jednej eseročky iná eseročka, má povinnosť nahlásiť IČO,“ uzatvára Solík.


Zdroj: Webnoviny.sk - Novela obchodného registra prinesie zmeny, firmy sa musia pripraviť na ďalšiu byrokraciu a nový poplatok © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za držbu marihuany je zatvorených príliš veľa mladých ľudí, Nicholsonová vyzýva na zmenu legislatívy (video)
<< predchádzajúci článok
Vakcína proti COVID-19 od spoločnosti Moderna je účinná aj proti novým mutáciám koronavírusu

Novela obchodného registra prinesie zmeny, firmy sa musia pripraviť na ďalšiu byrokraciu a nový poplatok - diskusné fórum čitateľov