Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2019

Novela Trestného zákona má priniesť viacero zmienVláda SR, archívne foto.Zdieľať
Vláda SR, archívne foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 17. apríla (TASR) - Trest domáceho väzenia sa bude dať uložiť aj pri niektorých zločinoch, o väčšom počte prípadov budú rozhodovať samosudcovia a doživotne odsúdení získajú možnosť podmienečného prepustenia. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami Legislatívnej rady vlády SR. Viaceré opatrenia reagujú na európsku legislatívu.


Zefektívniť sa má napríklad právna úprava využitia videokonferencií v trestnom konaní, ktoré by sa následne mohli používať viac. Už teraz sa totiž môžu väzni zúčastniť na pojednávaniach prostredníctvom videokonferenčných hovorov.

Novinkou má byť aj zavedenie trestného činu falšovania a pozmeňovania zdravotnej dokumentácie ako reakcia na spoločenský dopyt. Novelou by sa tiež rozšírilo využitie elektronických náramkov.

Právnou úpravou sa má zároveň doplniť katalóg trestných činov v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a tiež nezákonného obchodu s tabakom a tabakovými výrobkami. Úprava sa odvíja od smernice Európskeho parlamentu zaoberajúcou sa kriminalitou súvisiacou s čerpaním eurofondov.

V prípade schválenia novely Trestného zákona budú zmeny účinné od 1. augusta 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskovský súd predĺžil väzbu štyrom z 24 ukrajinských námorníkov
<< predchádzajúci článok
EP dal definitívnu stopku nebezpečnému tovaru na európskom trhu

Novela Trestného zákona má priniesť viacero zmien - diskusné fórum čitateľov