Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

17. januára 2024

Novinka kráľovnej islandskej krimi. Mrazivý príbeh Niet únikuNiet úniku je prvý diel novej série od islandskej bestsellerovej autorky Yrsy Sigurdardóttir.Zdieľať
Novinka kráľovnej islandskej krimi. Mrazivý príbeh Niet úniku

Séria sa volá Čierny ľad a je pomenovaná podľa špecifického meteorologického javu. „Chápem, prečo v mnohých čitateľoch rezonujú knihy od Yrsy. Sú pútavé, originálne a vzrušujúce,“ tvrdí svetoznámy autor bestsellerov James Patterson.

Mrazivá vražda v islandskej divočine a stopy zaviate snehom...
Keď sa Karl vyberie na statok svojich známych, pretože sa mu už niekoľko dní neozývajú, ešte netuší, aká hrôza ho v ich vile čaká. Idylická islandská príroda ostro kontrastuje so strašným, nevysvetliteľným zločinom. Vyšetrovatelia Týr, Karolína a patologička Idunn sa snažia rozpliesť komplikovaný príbeh domácnosti, ktorá sa stala miestom hrozivej tragédie.

Sóldís sa teší na svoju novú prácu na statku, ďaleko od ruchu mesta a svojho agresívneho bývalého priateľa. Potrebuje čas pre seba, aby sa rozhodla, kam bude smerovať jej nový život a dokončila diplomovú prácu. Ani netuší, že sa práve priplietla do siete šialenca. Do siete, z ktorej niet úniku.

„V každom prípade bolo celkom zjavné, že nezomrela prirodzenou smrťou. Navyše to potvrdzovala aj krv, ktorou boli postriekané steny, podlaha, a dokonca aj strop. Karl si zakryl ústa dlaňou a vycúval z izby. Usiloval sa potlačiť nevoľnosť a zbieral odvahu nazrieť do ostatných miestností, aby zistil, či tam nenájde Reyniho a obe dievčatá. Ako prvé otvoril dvere do izby staršej dcéry a pri pohľade, ktorý sa mu naskytol, už nevoľnosť neovládol.“

Ak by mala byť toto vaša prvá kniha od Yrsy, neváhajte – dostanete naozaj nadupanú mrazivú severskú detektívku. Presne to, čo od tohto žánru očakávate. Napätie, desivé vraždy a bezcitný, šialený vrah. Striedanie kapitol, ktoré vás budú hnať ďalej a ďalej.

„Strašidelný, nemilosrdný, intenzívny. Tak je možné popísať štýl tejto islandskej spisovateľky. Namiesto historiek o šťastných turistoch prináša z obľúbeného severského ostrova desivé príbehy plné smrti, po ktorých prečítaní túžite po ďalších knihách Yrsy Sigurðardóttir,“ napísal o knihe Niet úniku nemecký časopis Ratgeber Frau und Familie.

Yrsa Sigurðardóttir vyštudovala stavebné inžinierstvo, ale od vydania debutového románu v roku 2005 (česky Poslední rituál, Metafora 2007) sa venuje predovšetkým literatúre. Jej romány patria k špičke severskej krimi a trileru. Vychádzajú v prekladoch do viac než 30 jazykov a získali mnoho ocenení. Okrem trilerov má na konte aj romány pre deti a mládež a spolu s Ragnarem Jónassonem organizuje každoročný festival, venovaný detektívkam a trilerom, ktorý hostil napríklad Dana Browna či Hilary Clinton.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radíme: Pomelo pomáha pri problémoch s trávením
<< predchádzajúci článok
Futuristické slúchadlá FreeClip od Huawei majú jeden z najpokročilejších dizajnov