Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

28. októbra 2019

Novinka od Hexu pripomína 30 rokov kapely, naspieval ju zosnulý ĎuďoNa snímke členovia kapely Hex zľava gitarista Martin „Fefe“ Žúži, gitarista a spevák Peter „Ďuďo“ Dudák.Zdieľať
Na snímke členovia kapely Hex zľava gitarista Martin „Fefe“ Žúži, gitarista a spevák Peter „Ďuďo“ Dudák. Foto: TASR
Bratislava 28. októbra (TASR) - Skupina Hex prichádza s novým singlom Pridaj sa k nám (Keď sme s vami). Nová pieseň vznikla pri príležitosti 30. výročia kapely na hudobnej scéne a jej text je zložený z názvov skladieb a z častí textov obľúbenej skupiny. Pieseň Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) naspieval Peter Ďuďo Dudák ako demonahrávku a chalani ju teraz dokončili v štúdiu. Na spoločné vokály si zavolali kamarátov a svoje deti. V štúdiu tak zažili neopakovateľnú atmosféru a pocit, že tam Ďuďo stále s nimi je. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.


„Po novom roku prišiel Ďuďo s nápadom, aby som napísal text, ktorý by zaujímavým spôsobom sumarizoval našu kariéru. Napadlo ho, že text by sa mohol skladať z názvov našich pesničiek a z častí našich textov. Bola to celkom výzva, nechcel som totiž iba bezducho pospájať jednotlivé názvy. Pokúsil som sa z nich vytvoriť príbeh o nás. O tom, že hranie pre ľudí je naším životom a naši fanúšikovia sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu skupiny Hex. Na pomedzí apríla a mája sme nahrali s Ďuďom v skúšobni demonahrávku. Skladba bola najskôr pomalšou pesničkou, až neskôr sa vykryštalizovala do rýchlejšej verzie,“ konštatuje textár kapely aj tejto pesničky Martin Fefe Žúži. „Boli sme v novej situácii, prvýkrát sme nahrávali hudobné podklady na spev. Čo sa ukázalo ako výborný nápad, bolo zavolať naše deti a našich kamarátov na spoločné vokály. Ten pocit, ako všetci s radosťou pristúpili k nahrávaniu, bol neopakovateľný. Ďuďo tam bol proste s nami, akoby neodišiel. Ja osobne sa veľmi teším z tejto pesničky, pretože sme ju chystali ešte všetci spolu a pri tvorbe bolo aj to povestné tvorivé napätie, ktoré nás vždy posúvalo ďalej,“ dodal Tomáš Yxo Dohňanský.Vokály naspievali Lasky zo skupiny Para a Tomáš Sloboda zo skupiny Le Payaco spolu s členmi kapely Hex. V štúdiu sa zišli aj Ďuďova dcéra Mária, Yxova dcéra Hanka, Fefeho syn Sebastian, Tybykeho dcéra Karolína, Šarkanova dcéra Ela a dcéra Tomáša Slobodu Liliana. „Ďuďo to naspieval fakt pekne. Mne sa ušlo pohladiť jeho spev takými nenápadnými vokálmi. Ťažko opísať slovami veľmi zvláštnu, na jednej strane melancholickú a zároveň veľmi pozitívnu náladu, ktorá bola v štúdiu. Okrem hexákov a našich kamarátov v jednej chvíli pred mikrofónom stáli aj všetky naše deti a spievali sme spolu ako zbor,“ doplnil Peter Šarkan Novák.

HEX, archívna snímka. Foto: Pavol Karell


K novinke vznikol klip, ktorý je mixom záberov z nahrávania v štúdiu a archívu kapely. „Keďže zastávam aj funkciu archivára, načrel som do našej archívnej videotéky. Mal som to šťastie už v roku 1992 vlastniť kameru na pásky VHS, neskôr to bola prvá digitálna kamera, neskôr HI8, a nakoniec prišli kamery s vysokým rozlíšením. Teraz je už každý fotoaparát schopný natáčať video, čo prácu všetkých nadšencov veľmi uľahčilo. V klipe sa objavia zábery z histórie až po súčasnosť. Kvalita záznamu sa rokmi menila, ale to nič neubralo na výpovednej hodnote materiálu,“ spresnil bubeník a archivár kapely Tibor Tybyke Szabados.

Novú skladbu Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) zahrá kapela aj na troch výročných koncertoch 22. novembra v Bratislave, 26. novembra v Žiline a 27. novembra v Košiciach. Každý koncert bude jedinečný aj tým, že na nich budú rozdielni hostia, zaznie veľa starších pesničiek, ale aj tie novšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Google sa chce dostať na trh fitnes náramkov, má záujem o Fitbit
<< predchádzajúci článok
Býk utiekol pred smrťou na bitúnku a stal sa hviezdou internetu

Novinka od Hexu pripomína 30 rokov kapely, naspieval ju zosnulý Ďuďo - diskusné fórum čitateľov