Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

28. októbra 2019

Skupina Olympic vydala v reedícii album Pták RosomákSkupina Olympic, archívna snímka.Zdieľať
Skupina Olympic, archívna snímka. Foto: Agentúra AMADEUS
Bratislava 28. októbra (TASR) – Skupina Olympic vydáva album Pták Rosomák v CD aj vinylovej verzii. Vychádza po 50 rokoch od pôvodného vydania. Vinylová verzia je presnou kópiou, CD verzia ponúka navyše deväť bonusových nahrávok. V apríli vydal Supraphon v reedícii aj prvý album skupiny Želva. Pták Rosomák bol druhým a posledným, ktorý nahrali v klasickom obsadení, teda ešte aj s basgitaristom, textárom a spevákom Pavlom Chrastinom.


Rovný tucet piesní na vinylovej LP platni tvoria Krásná neznámá, Ikarus Blues, Báječné místo, Everybody, O půlnoci, Pták Rosomák, Tvé neklidné svědomí, Čekám na zázrak, Z bílé černou, Pohřeb své vlastní duše, Kamenožrout zelený a Svatojánský happening. V bonusovej deviatke na CD verzii sú skladby O půlnoci, Pták Rosomák, Čekám na zázrak, Pohřeb své vlastní duše, Svatojánský happening, Zbytečná holka, Nekonečná cesta, Tragédie Bohémova a Story Of A Wonder.

Vinylová podoba albumu ponúka zrekonštruovaný zvuk a obal, tentoraz prvýkrát reedične doplnený o originálnu vystrihovačku Ptáka Rosomáka, určenú na otáčky na gramotanieri. Popri variantných českých verziách niektorých základných piesní ponúka tiež piesne singlové a časovo súvisiace s nahrávaním a vydaním albumu. Tie dokazujú kompozičný, inštrumentálny i zvukový pokrok Olympicu, anglická mutácia Krásné neznámé zase textový ohlas na poaugustové rýchlo stratené nádeje. Pravdepodobne posledná reedícia Ptáka Rosomáka na fyzických nosičoch tak poskytuje rozšírené ohliadnutia za prelomovým albumom. Bez neskôr emigrujúceho Chrastinu potom už bolo mnohé inak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najväčšou hviezdou 29. ročníka Mesiaca fotografie je Joan Fontcuberta
<< predchádzajúci článok
Na promenáde v Sydney vystavia sochy slovenských a českých umelcov

Skupina Olympic vydala v reedícii album Pták Rosomák - diskusné fórum čitateľov