Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2012

Nový protokol v OSN pripravovali Slováci, vláda ho schválilaVláda v stredu odsúhlasila text tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa a prezidentovi odporučila, aby splnomocnil premiérku Ivetu Radičovú, aby ju v Ženeve ...Zdieľať
radicova BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Vláda v stredu odsúhlasila text tretieho Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa a prezidentovi odporučila, aby splnomocnil premiérku Ivetu Radičovú, aby ju v Ženeve podpísala.


Z pohľadu Slovenska ide o výrazný úspech slovenskej zahraničnej politiky. Protokol je prvou medzinárodnou zmluvou v oblasti ľudských práv, pri príprave ktorej sme zohrali úlohu lídra procesu.

Prvé dva protokoly k dohovoru boli o účasti detí v ozbrojených konfliktoch a o predaji detí, detskej prostitúcii a detskej pornografii. Tento nový protokol vytvára mechanizmus oznámení (sťažností) na porušenie práv dieťaťa, zakotvených v dohovore alebo spomínaných protokoloch. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov ho schválilo rezolúciou z 19. decembra 2011. Schválenie protokolu je významným krokom k posilneniu práv dieťaťa na medzinárodnej úrovni.


Slovensko bolo lídrom procesu

Od prevzatia iniciatívy v roku 2009 Slovensko koordinovalo predloženie troch rezolúcií Rady OSN pre ľudské práva, pojednávajúcich o protokole. Pod slovenským vedením predložili aj rezolúciu o jeho schválení vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov. Intenzitu nášho angažovania ešte posilnilo zvolenie slovenského diplomata Drahoslava Štefánka za predsedu pracovnej skupiny pre prípravu protokolu. Slovensko plnilo aj úlohu koordinátora zoskupenia partnerských krajín podporujúcich prijatie protokolu (Čile, Egypt, Fínsko, Francúzsko, Keňa, Maledivy, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Thajsko a Uruguaj).

Protokol bude slávnostne otvorený na podpis 28. februára 2012 v Úradovni OSN v Ženeve. Od Slovenska medzinárodné spoločenstvo očakáva, že ako iniciátor protokolu bude patriť k prvým štátom, ktoré protokol podpíšu.

Protokol vytvára aj mechanizmus medzištátnych oznámení na porušenie dohovoru alebo jeho protokolov. Nie je automatický, podmienkou využitia je jeho uznanie zmluvným štátom protokolu. Ďalším mechanizmom protokolu je vyšetrovacia procedúra - výbor môže začať konanie voči štátu, ak usúdi, že dochádza k závažnému alebo systematickému porušovaniu dohovoru či jeho protokolov. Mechanizmus sa voči štátu neuplatňuje, ak ho explicitne odmietne pri podpise, ratifikácii či pristúpení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Starý most v Ohiu zmizol v sekunde, odpálili ho
<< predchádzajúci článok
Výzva na odstúpenie politikov bola recesiou

Nový protokol v OSN pripravovali Slováci, vláda ho schválila - diskusné fórum čitateľov