Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. októbra 2019

Nový slovenský film o rómskych nepočujúcich deťoch bude mať premiéruIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 2. októbra (TASR) – Nový slovenský film Hluché dni od režiséra Pavla Pekarčíka prichádza do kín. Zameriava sa na rómske nepočujúce deti, ktoré sa pretĺkajú životom, a napriek tomu, že nepočujú, majú svoje sny, obavy a plány.


"Po jednej z rešeršných ciest po rómskych osadách som triedil fotky, keď sa ma moja žena opýtala, kto je ten chlapec s nežnými očami. Pre mňa to dovtedy bolo len jedno z mnohých detí, ktorých je v slovenských osadách veľa. Ale tento chlapec bol špeciálny tým, že nepočul. Začal som teda rozmýšľať o tom, ako sa asi cíti: je outsiderom komunity, ktorá je v našej spoločnosti beztak outsiderom," povedal Pekarčík.

Príbeh sa točí okolo štyroch skupín, ktoré svet okolo seba vnímajú inak, a to často bez toho, aby mu rozumeli. Jeho súčasťou sú futbal milujúca Sandra, ktorá sa chce stretnúť s hráčom Ronaldinhom, Marián, ktorý sa túži stať rušňovodičom a zároveň Van Dammom, Alena a René, ktorí očakávajú spoločné dieťa a obávajú sa, že sa narodí hluché, a nakoniec Kristián, Roman a Karmen, ktorí snívajú o obydlí, v ktorom bude záchod či obývačka.

Pekarčíkovi napadlo, že by bolo zaujímavé pozorovať, ako sa deti s takýmto hendikepom vyrovnávajú. Vnoril sa do každodennej reality svojich protagonistov a pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania.

Premiéra filmu bude 11. októbra o 17.00 h v rámci programu Jeden svet. Po premiére bude nasledovať diskusia, na ktorej sa zúčastnia protagonisti, ako aj organizácia Človek v ohrození. Preberať sa bude napríklad téma týkajúca sa života v osadách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Boh je mŕtvy či Pre mňa Karel Gott nikdy nezomrel, reagujú osobnosti na úmrtie Zlatého slávika
<< predchádzajúci článok
Literárna súťaž Mladá slovenská poviedka 2019 oslovila 56 autorov

Nový slovenský film o rómskych nepočujúcich deťoch bude mať premiéru - diskusné fórum čitateľov