Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2019

Nový španielsky parlament sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi



Santiago Abascal (druhý vľavo), líder krajne pravicovej strany Vox, sa pozerá na stúpancov po predčasných parlamentných voľbách 10. novembra 2019 v Madride.



Zdieľať
Santiago Abascal (druhý vľavo), líder krajne pravicovej strany Vox, sa pozerá na stúpancov po predčasných parlamentných voľbách 10. novembra 2019 v Madride. Foto: TASR/AP
Madrid 3. decembra (TASR) - Novozvolený španielsky parlament sa v utorok zišiel na svojom ustanovujúcom zasadnutí. Na základe výsledkov hlasovania poslancov bude 350-člennému parlamentu predsedať socialistka Meritxell Batetová.


Ako informovala agentúra AP, Batetovú tento týždeň prijme španielsky kráľ Filip VI. Následne sa panovník postupne stretne aj s predsedami parlamentných strán, aby spomedzi nich vybral kandidáta, ktorého poverí zostavením vlády.

Najlepšie šance v tomto smere má podľa AP končiaci premiér Pedro Sánchez, ktorý sa môže oprieť o 120 poslancov svojej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE). Sánchez po voľbách podpísal dohodu o spolupráci s ľavicovou stranou Spoločne môžeme (UP), ktorú v parlamente zastupuje 35 poslancov.

Napriek tejto podpore Sánchez stále nemá v parlamente väčšinu 176 hlasov. Tandem PSOE-UP bude na vládnutie potrebovať podporu ďalších ľavicových a regionálnych strán vrátane Republikánskej ľavice Katalánska (ERC).

Agentúra AP pripomenula, že do parlamentu sa v posledných voľbách dostalo 19 politických strán, čo znamená, že je najviac fragmentovaný od roku 1978, keď sa v Španielsku obnovilo demokratické zriadenie.

Najväčšou zmenou, ktorá v Španielsku nastala po voľbách z 10. novembra, je však návrat extrémneho nacionalizmu v podobe krajne pravicovej strany Vox. Tá v parlamente získala 52 kresiel a stala sa treťou najsilnejšou parlamentnou stranou.

Konzervatívna Ľudová strana (PP) a centristicko-pravicoví Občania (Ciudadanos), ako aj Vox odmietajú podporiť Sánchezovu vládu, alebo sa pri hlasovaní o vyslovení dôvery mienia zdržať. Tieto strany majú v parlamente spolu 151 poslaneckých mandátov.

Snahy o vyhlásenie nezávislosti Katalánska vyvolali v Španielsku najzávažnejšiu politickú krízu za posledné desaťročia a viedli aj k rozdeleniu samotných Kataláncov na dva tábory.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Malík: Pri výstavbe haly na Donovaloch by mali znásobiť ochranu vôd
<< predchádzajúci článok
J. Gaduš z Levoče predáva stromčeky z vlastných plantáží už 20 rokov