Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. februára 2007

Nový srbský parlament odmietol plán OSN pre Kosovo



Nový srbský parlament na svojej ustanovujúcej schôdzi v stredu odmietol navrhovanú rezolúciu Organizácie Spojených národov, ktorá by dala provincii Kosovo zdanlivú nezávislosť. Výsledok ...



Zdieľať

BELEHRAD 14. februára (WEBNOVINY) - Nový srbský parlament na svojej ustanovujúcej schôdzi v stredu odmietol navrhovanú rezolúciu Organizácie Spojených národov, ktorá by dala provincii Kosovo zdanlivú nezávislosť. Výsledok hlasovania zmaril nádeje pre kompromisné riešenie medzi Belehradom a Prištinou počas posledného kola rokovaní, ktoré sa má začať budúci týždeň vo Viedni. Znamená to aj, že rezolúciu o konečnom štatúte Kosova bude musieť presadiť Bezpečnostná rada OSN.

250-členný parlament hlasoval v pomere 225:15 proti plánu OSN o riešení budúceho štatútu spornej srbskej provincie. Štyria poslanci sa zdržali hlasovania a šiesti sa na schôdzi vôbec nezúčastnili. Poslanci prijali rezolúciu, ktorá hovorí, že návrh Marrtiho Ahtisaariho, osobitného splnomocnenca OSN pre riešenie kosovskej otázky, "porušuje základné princípy medzinárodného práva" a v rozpore so zákonmi "kladie základy pre vytvorenie nového nezávislého štátu na území Srbska".

Prozápadný srbský prezident Boris Tadič parlamentu povedal, že Ahtisaariho plán "otvára cestu pre nezávislé Kosovo, čo je v rozpore so základnými princípmi Charty OSN, ktorá garantuje neporušiteľnosť medzinárodne uznaných štátov". Premiér Vojislav Koštunica uviedol, že plán chce rozdeliť Srbsko a pripraviť ho o 15 percent územia.

Podľa kosovského premiéra Agima Ceka názory Srbska nebudú mať vplyv na budúci štatút Kosova. "Záleží na tom, čo hovorí Európska únia a medzinárodné spoločenstvo a nie, čo vraví Belehrad", povedal Ceku.

Zopár srbských politikov však Ahtisaariho plán podporilo. Liberálny demokrat Čedomir Jovanovič vyzval parlament, aby akceptoval skutočnosť, že Kosovo nie je pod kontrolou Belehradu už od roku 1999, odkedy je pod medzinárodnou správou.

Ahtisaariho plán síce nehovorí o samostatnosti Kosova, no priznáva mu právo mať vlastnú ústavu, byť členom medzinárodných organizácií či uzatvárať medzinárodné zmluvy. V návrhu sa píše o "medzinárodne kontrolovanej štátnosti Kosova". Plán vyzýva na vytvorenie "multietnického Kosova, ktoré si bude samé vládnuť demokraticky a podľa zákona". Zdôrazňuje nutnosť ochrany práv jednotlivých komunít Kosova a ich členov, nevyhnutnosť decentralizácie vlády a taktiež ochrany kultúrneho a náboženského dedičstva.

O návrhu majú najbližšie vo Viedni rokovať srbská a kosovskoalbánska delegácia 21. februára. Návrh chce Ahtisaari predložiť Bezpečnostnej rade OSN do konca marca.

sita,ap


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počas valentínskeho pochodu zatkla polícia trinásť ľudí
<< predchádzajúci článok
Slovensko uspeje v Európe, ak podporí vedu a vzdelanie