Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. februára 2007

Slovensko uspeje v Európe, ak podporí vedu a vzdelanieSlovensko nemá šancu uspieť v konkurencii s inými štátmi Európy, ak nebude podporovať vedu a vzdelanie. Povedal to dnes premiér Robert Fico po stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) - Slovensko nemá šancu uspieť v konkurencii s inými štátmi Európy, ak nebude podporovať vedu a vzdelanie. Povedal to dnes premiér Robert Fico po stretnutí s predstaviteľmi

Slovenskej akadémie vied (SAV). Ako dodal, zástupcovia akadémie svojou prezentáciu jasne ukázali, aký široký záber SAV má a aká dôležitá je pre slovenskú verejnosť. Podľa neho je pozitívne aj to, že v porovnaní s rokom 2006 sa pre akadémiu zachoval ten istý rozpočet, dokonca došlo k miernemu navýšeniu. Premiér však pripustil, že je zrejmé, že SAV by určite potrebovala viac finančných zdrojov. "Dnes sme v situácii viazania výdavkov, vzhľadom na naše ambície zaviesť euro 1. januára 2009. Všetci sa však spoliehame na to, že kombinácia dobrého hospodárskeho rastu s veľkými škrtmi vo vládnej spotrebe umožnia, aby sme túto inštitúciu podporovali viac," povedal Fico.

Premiér pripomenul najvýznamnejší projekt vlády SR a SAV, a to stratégiu strednodobého a dlhodobého rozvoja Slovenska, ku ktorému sa kabinet zaviazal vo svojom programovom vyhlásení. "Zaujímavosťou je aj to, že ministerstvo životného prostredia mi dnes potvrdilo pripravovanú spoluprácu so SAV. Týkať by sa mala analýzy častých havárií na vrátach vodného diela Gabčíkovo Nagymaros, kde dochádza k častému praskaniu materiálu. To len potvrdzuje, aká užitočná je akadémia vied v každodennom živote," konštatoval Fico. Ako uviedol, dôležitá je aj finančná podpora vydávania encyklopédie Beliana. Encyklopédia, pomenovaná podľa významného slovenského polyhistora z prelomu 17. a 18. storočia Mateja Bela, má mať 12 častí. "Rovnako sme podporili archeologický výskum v Bojnej, kde sa našiel zlatý poklad, ktorý potvrdzuje, že kresťanstvo na Slovensku mohlo byť skôr, ako sme sa učili," dodal premiér.

Podľa predsedu SAV Štefana Lubyho je dôležité, že akadémia úspešne vstúpila do súťaže o štrukturálne fondy a o projekty Siedmeho rámcového programu. SAV má pripravené projekty za 11 miliárd eur. Predseda SAV ocenil, že vláda zvýšila rozpočet pre akadémiu vied o necelých 30 miliónov korún oproti návrhu predošlej vlády. Napriek tomu s rozpočtom na tento rok úplne spokojný nie je. Očakáva, že ďalšie peniaze môže SAV získať z objednávok pre vládu, ako je aj stratégia rozvoja SR alebo podiel na vydávaní encyklopédie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový srbský parlament odmietol plán OSN pre Kosovo
<< predchádzajúci článok
Hreha je za mimosúdne dohody, ak sú výhodnejšie