Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2019

O emisiu 10-ročných gréckych dlhopisov bol veľký záujemIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Atény/Londýn 8. októbra (TASR) - Grécko opäť predalo 10-ročné dlhopisy. Emisia, ktorá sa stretla s veľkým záujmom investorov, bola podľa slov ministra financií Christosa Staikourasa ďalším krokom k návratu gréckej ekonomiky do "úplného normálu".


Atény získali z predaja 10-ročných dlhopisov 1,5 miliardy eur. Emisia pritiahla ponuky až na 7,6 miliardy eur.

Bola to už štvrtá emisia dlhopisov, odkedy Grécko vlani vystúpilo z programu medzinárodnej finančnej pomoci. A prišla deň po tom, ako vláda predstavila ambiciózny návrh rozpočtu na budúci rok. ktorý počíta so zrýchlením rastu a zvýšením investícií.

Podľa Staikourasa emisia ukázala, že dôveryhodnosť Grécka na medzinárodných trhoch sa zvyšuje a že krajina si krok po kroku vytvára podmienky na návrat do úplného normálu.

Atény už splnili svoj celoročný cieľ získať 7 miliárd eur na dlhopisovom trhu. Grécko chce upevniť svoju trvalú prítomnosť na dlhopisovom trhu a ukázať, že sa už dokáže refinancovať samo bez externej pomoci.

Na trhu sa obchoduje grécky dlh v objeme okolo 55 miliárd eur z celkového objemu asi 330 miliárd eur. Zvyšok držia veritelia, ako je Európsky stabilizačný fond (ESM) či Medzinárodný menový fond (MMF), alebo Európska centrálna banka (ECB).

Výnosy gréckych dlhopisov klesli v posledných mesiacov na rekordné minimá. Grécko v marci emitovalo 10-ročné dlhopisy prvýkrát, odkedy sa v roku 2010 dostalo do dlhovej krízy, pričom ich výnos dosiahol 3,90 %. Odvtedy výnosy padli na 1,37 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Historik ponúka Okamurovi a jeho strane SPD kurz súčasných dejín
<< predchádzajúci článok
Minister práce odovzdal ocenenia 20 sociálnym pracovníkom

O emisiu 10-ročných gréckych dlhopisov bol veľký záujem - diskusné fórum čitateľov