Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Historik ponúka Okamurovi a jeho strane SPD kurz súčasných dejínTomio Okamura, archívna snímka.Zdieľať
Tomio Okamura, archívna snímka. Foto: tomio.cz
Praha 8. októbra (TASR) - Historik Michal Stehlík z Karlovej univerzity poslal Tomiovi Okamurovi a jeho hnutiu Sloboda a priama demokracia (SPD) list, v ktorom mu ponúka kurz súčasných dejín. Hnutie má podľa Stehlíka "fatálne nedostatky v úplne základných znalostiach", informoval v utorok server iDNES.cz.


Stehlík podľa iDNES.cz reagoval na nedeľňajší Okamurov príspevok na sociálnej sieti Facebook. "Objavila sa v ňom ríšska orlica tretej ríše v kombinácii s Európskou úniou a porovnanie s tým, že podobnú Európu, akú chcela tretia ríša, chce i EÚ," povedal. Vytváranie strachu pomocou symbolov nacizmu je podľa neho už za hranou.

Historik preto celej SPD zadarmo ponúka kurz novodobých dejín. "Som hlboko presvedčený o zmysluplnosti vzdelania, najmä v moderných trendoch celoživotného vzdelávania," napísal Stehlík v otvorenom liste.

Podľa Okamuru je Stehlíkov list len zúfalou snahou neúspešného kandidáta KDU-ČSL o zviditeľnenie sa. Stehlík v roku 2016 kandidoval do českého Senátu ako nestranícky kandidát za KDU-ČSL.

"Dejiny by si naopak mali naštudovať ľudovci, aby prestali chodiť na zjazdy sudetonemeckého landsmanšaftu, ktorý preukázateľne založili kovaní nacisti a fašisti, ktorí chceli zlikvidovať český národ," reagoval Okamura pre iDNES.cz.

Okamura v roku 2018 pre internetovú televíziu DVTV povedal, že koncentračný tábor pre Rómov v Letoch pri Písku z obdobia druhej svetovej vojny nebol oplotený a ľudia sa tam mohli voľne pohybovať.

Okamura sa v rozhovore odvolával na nešpecifikovaný citát exprezidenta Václava Klausa, ako aj na knižnú publikáciu akadémie vied s údajným názvom Tábor Lety, fakta a mýty. Múzeum rómskej kultúry so sídlom v Brne však tvrdilo, že takáto kniha nejestvuje a žiadalo ospravedlnenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pintér: Migračnú krízu nevyrieši rozdelenie prisťahovalcov
<< predchádzajúci článok
O emisiu 10-ročných gréckych dlhopisov bol veľký záujem

Historik ponúka Okamurovi a jeho strane SPD kurz súčasných dejín - diskusné fórum čitateľov