Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2022

O expolicajtovi Kučerkovi z káuz Očistec a Judáš bude v januári rozhodovať Najvyšší súd



Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil na 12. januára termín verejného zasadnutia, na ktorom sa má zaoberať odvolaním bývalého ...



Zdieľať
najvyssi sud sr 676x451 8.12.2022 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil na 12. januára termín verejného zasadnutia, na ktorom sa má zaoberať odvolaním bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku stíhaného v medializovaných korupčných kauzách.


Odvolací súd mal pritom o bývalom policajtovi rozhodovať už v novembri tohto roku, zasadnutie však zrušili pre náhlu hospitalizáciu obžalovaného. Podľa rozpisu pojednávaní NS SR v tejto veci vytýčil termíny aj na 19. januára a 2. a 9. februára.

Uznal za vinného


Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade uznal v marci tohto roku bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Lipšic spochybnil Ficove tvrdenia o nahrávkach, ktoré majú dokazovať vynútené priznanie expolicajta Kučerku

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Prijímanie úplatku


Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Obžalovaný na súde na konci januára tohto roku vyhlásil, že pri obidvoch skutkoch, ktoré sa mu kladú za vinu, sa cíti nevinný. Podľa prokurátora malo v prvom skutku ísť o úplatok 50-tisíc eur, ten bol rozdelený na dve časti, z ktorých jednu mal dostať obžalovaný.

Policajti zasahovali v dome, v ktorom býva obžalovaný expolicajt Kučerka

V druhom skutku si mal podľa obžaloby Marián Kučerka nechať z 200-tisíc eur dve tretiny. Hoci Marián Kučerka svoju vinu poprel, predtým v prípravnom konaní pripustil, že dostal od bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka v prvom prípade 20-tisíc eur a v druhom 50-tisíc eur.

Ovplyvňoval vyšetrovanie


Obžalovaný mal predtým prispôsobiť uznesenie, v ktorom figuroval Štefan Ž., rodinný príslušník vtedajšieho ministra Petra Žigu, aby menovaný nebol obvinený. V druhom skutku mal tiež ovplyvniť vyšetrovanie v inom prípade. Financie mal Marián Kučerka minúť na svoje potreby, ale ako uviedol, nevedel, za čo ich dostal.

Kučerka dostal 11 rokov väzenia, obvinili ho v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš

Marián Kučerka sa do povedomia dostal aj tým, že prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu obvinil z nátlaku a vyhrážok. Neskôr sa im však ospravedlnil s tým, že išlo o nepravdivé tvrdenia.


Zdroj: Webnoviny.sk - O expolicajtovi Kučerkovi z káuz Očistec a Judáš bude v januári rozhodovať Najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodič prešiel cez stredový ostrovček a narazil do stromu, našli ho bez známok života (foto)
<< predchádzajúci článok
Uchopili sme krízu ako príležitosť hľadať rezervy