Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2019

O stratifikácii je potrebné ešte diskutovať, zhodli sa poslanci



Juraj Blanár, archívna snímka.



Zdieľať
Juraj Blanár, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 29. septembra (TASR) – Nie je to tak, že by v strane Smer-SD nebola podpora pre reformu nemocníc, sú však otázky, ktoré je potrebné zodpovedať. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár.


"Pre nás je kľúčové, aby na to nedoplatil pacient a aby neboli ohrozené nemocnice,“ povedal Blanár. Rovnako je presvedčený, že stratifikácia by mala odpovedať napríklad aj na to, "ako ideme obmedzovať zisky súkromných nemocní a poisťovní".

Upozornil, že vláda v posledných štyroch rokoch masívne investuje do zdravotníctva. "Chceme, aby sa to posunulo ďalej, ale takým spôsobom, aby sme napravili škody napáchané práve tým, že sa pustil biznis do zdravotníctva,“ zdôraznil Blanár.

Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška upozornil, že v návrhu, ktorý mali zatiaľ k dispozícii, sú problémové body, na ktoré upozornili aj odborníci. Myslí si, že mnohé opatrenia môže robiť priamo ministerstvo v rámci svojich kompetencií, bez nutnosti prijímať zákon.

"Zamýšľame sa teda nad tým, či je teraz zmysluplné prijímať zákon, ktorého reálne vykonávanie bude agendou budúcej vlády, no nevieme, či sa s víziou stratifikácie stotožní,“ uviedol.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že hoci považuje za naozaj neštandardné, aby sa takáto reforma schvaľovala pár mesiacov pred voľbami, "v princípe by to vedeli podporiť". Chce sa ale dôkladne zoznámiť s materiálom, ktorý príde do parlamentu.

"Ak budeme mať pochybnosti, že by boli ohrozené nemocnice, že by na to doplatil pacient, alebo že by sa tam vytvárali možné kšefty pre oligarchov, tak to určite nepodporíme," tlmočil postoj hnutia.

Nezaradený poslanec a podpredseda strany Spolu–občianska demokracia Jozef Mihál podotkol, že je čudné, ak sa ministerka zdravotníctva nemôže spoľahnúť na podporu strany, ktorej je nominantkou.

"Z politického hľadiska tomu ale samozrejme rozumiem, aké dôsledky by mohla mať nezvládnutá reforma,“ poznamenal k postoju Smeru. Zopakoval, že stratifikáciu podporia zástupcovia Spolu v parlamente jedine vtedy, ak ju podporí Smer. "A druhou podmienkou je, aby tie samotné vykonávacie predpisy už riešila budúca vláda,“ dodal Mihál.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MMF vyzval Grécko a EÚ, aby sa dohodli na zmiernení fiškálneho cieľa
<< predchádzajúci článok
Policajti počas prestrelky zabili na Sinaji 15 islamských militantov