Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. augusta 2006

O Transpetrole by mala rokovať vláda na budúci týždeňO osude 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol, ktorú stále vlastní ruský Jukos, by mala Vláda SR rokovať v stredu na budúci týždeň. Uviedol to po piatkovom rokovaní vlády v ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) - O osude 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol, ktorú stále vlastní ruský Jukos, by mala Vláda SR rokovať v stredu na budúci týždeň. Uviedol to po piatkovom rokovaní vlády v skorých ranných hodinách premiér Robert Fico. "S pravdepodobnosťou, ktorá sa blíži k istote, v stredu na ďalšom riadnom zasadnutí sa bude vláda touto otázkou zaoberať," povedal Fico. Ako by sa mala podľa neho situácia riešiť, zatiaľ premiér neprezradil. "Názor na to už mám, ale budem ho prezentovať najprv členom vlády," dodal predseda vlády.

Podľa Fica existuje niekoľko variantov, podľa ktorých bude Slovensko postupovať. "Medzi tieto varianty patrí aj pokus o spätné odkúpenie akcií Slovenskom. Chcem však, aby ste vedeli, že to nie je zadarmo, je to 110 mil. USD. Preto aj tento variant prichádza do úvahy, ale sú aj ďalšie rovnocenné varianty," doplnil Fico. Vláda musí podľa neho teraz hlavne zabojovať, aby sa prinajmenšom posilnila pozícia Slovenska v Transpetrole. "Vieme si celkom dobre predstaviť, keby nás niekto žiadal o súhlas prevodu akcií z Jukosu na nejakú inú spoločnosť, že predložíme podmienku, aby sme Transpetrol kontrolovali aj cez počet ľudí, ktorí sedia v predstavenstve," uzavrel Fico. Ako uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara, okrem získania väčšej kontroly štátu v Transpetrole, rezort hospodárstva bude trvať, aby potenciálny minoritný vlastník Transpetrolu zabezpečil energetickú bezpečnosť a vyriešil otázky skladovania strategických ropných zásob, ktoré požaduje Európska únia. Premiér predpokladá, že Jukos príde s nejakými návrhmi.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále očakáva v otázke predaja 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol oficiálne rozhodnutie Jukosu. Ruská firma však podľa svojej hovorkyňa Claire Davidson čaká na kroky slovenskej vlády. "Pokiaľ Jukos nedostane vyrozumenie o zámere slovenskej vlády týkajúcej sa predaja Transpetrolu, žiadna dohoda o predaji nebude ukončená," uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA Davidson.

O kúpu spomínaného balíka akcií Transpetrolu sa oficiálne už zaujímali česká spoločnosť Čepro, poľská Pern a ruské firmy Gazprom a Russnefť. Aj rafinérska spoločnosť Slovnaft, ktorej majoritným akcionárom je maďarská skupina MOL, má záujem aktívnejšie sa zapojiť do procesu smerujúceho k spätnému získaniu 49 % akcií Transpetrolu. Ruský minister hospodárstva German Gref, ktorý je aj členom predstavenstva ruského energetického gigantu Gazprom, poprel v pondelok záujem spoločnosti Gazprom o akvizíciu aktív firmy Jukos. Minulý týždeň však Gazprom potvrdil, že chce kúpiť podiel v Transpetrole od Jukosu za 105 mil. USD. Záujem Gazpromu o akcie Transpetrolu za spomínanú sumu potvrdila vo štvrtok pre agentúru SITA aj hovorkyňa Jukosu Claire Davidson. "Rokovania s Gazpromom stále pokračujú a môžeme potvrdiť, že ponúkaná cena sa pohybuje okolo 105 mil. USD," dodala Davidson.

Poľská spoločnosť Pern vo štvrtok opätovne potvrdila záujem o kúpu 49-percentného podielu slovenskej firmy Transpetrol. "Kapitálová angažovanosť na Slovensku znamená, že by sa Pern nechcel zaujímať len o rozvoj ropovodných projektov v regióne strednej a východnej Európy, ale by chcel aj skladovať povinné rezervy ropy pre SR. Pripravenosť Pernu udržiavať povinné strategické rezervy pre SR vyplýva z pozície firmy, ktorú zastáva v Poľsku. Tam má totiž najväčšie kapacity a schopnosti pre nadzemné skladovanie ropy," uviedla spoločnosť Pern.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa rozhodol predať svoj podiel v Transpetrole kvôli problémom do ktorých sa dostal, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 27,5 mld. USD. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Veritelia ruskej ropnej firmy Jukos hlasovali v utorok minulého týždňa za bankrot, keď veľkou väčšinou podporili návrh správcu konkurznej podstaty Eduarda Rebguna požiadať ruský súd, aby na zasadaní 1. augusta vyhlásil bankrot firmy. Veritelia odmietli záchranný plán firmy, ktorí ponúkali jej akcionári.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Global Finance ocenil Citibank za elektronické bankovníctvo
<< predchádzajúci článok
Kabinet chce do konca roka zaviesť ešte dve sociálne opatrenia

O Transpetrole by mala rokovať vláda na budúci týždeň - diskusné fórum čitateľov