Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2010

12. júna 2010

O voľby majú záujem dôchodcovia aj chatáriV domove dôchodcov na Jilemnického ulici v Banskej Bystrici, kde je volebná miestnosť jedného z okrskov, už za prvé tri hodiny od začiatku dnešných ...Zdieľať
volby Foto: SITA/Martin Havran

BANSKÁ BYSTRICA/POPRAD 12. júna (WEBNOVINY) - V domove dôchodcov na Jilemnického ulici v Banskej Bystrici, kde je volebná miestnosť jedného z okrskov, už za prvé tri hodiny od začiatku dnešných parlamentných volieb odvolilo okolo 210 z vyše 700 zapísaných voličov. Z toho 80 obálok odovzdali obyvatelia domova dôchodcov, ktorí majú problémy s pohybom, do prenosnej urny. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla predsedníčka tamojšej okrskovej volebnej komisie Monika Mojžišová, voľby prebiehajú bez problémov, voliči sa na nič nesťažovali, zatiaľ jedinou nepríjemnosťou je veľké teplo vo volebnej miestnosti.

Okrem obyvateľov domova dôchodcov zahŕňa tento okrsok aj okolité ulice, voliť tam teda môžu nielen dôchodcovia a podľa predsedníčky komisie mladší voliči aj prichádzajú. Cestou k volebnej miestnosti prechádzajú voliči v areáli domova dôchodcov popri novom drevenom altánku na ktorom je pripevnený leták s nápisom "Darovala: ĽS-HZDS" a propagačné materiály kandidátov tejto strany.

Vysoká účasť bola zrána aj vo volebných miestnostiach štyroch okrskov v banskobystrickej Základnej škole na Okružnej ulici. Do 9:00 tam už odvolilo okolo 10 až 20 percent voličov a záujem bol taký, že na odvolenie museli čakať v niekoľkometrových radoch. Voliť tam zatiaľ prišli hlavne príslušníci strednej a starej generácie.

Tatranskí chatári pôjdu k voľbám aj niekoľko hodín

Voliť sa dnes chystajú aj chatári a zamestnanci z vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách. Asi najďalej do volebnej miestnosti to majú z Tétyho chaty (2015 m) v Malej Studenej doline. Cesta z chaty do Starého Smokovca, kde je najbližšia volebná miestnosť, trvá priemernému turistovi približne tri hodiny. Chatár Miro Jílek pre SITA potvrdil, že voliť sa chystá on aj viacerí jeho zamestnanci. „Nie sme takí starí, aby sme nemysleli na budúcnosť. Väčšina chceme zmenu,“ povedal pre SITA Jílek, ktorý volebnú miestnosť navštívi až večer. Niektorí zo zamestnancov chaty už boli voliť skoro ráno, ďalší sa chystajú večer. Vzhľadom na krásne slnečné počasie prúdia do hôr davy ľudí, takže počas dňa nemajú zamestnanci chaty šancu uvoľniť sa na niekoľko hodín, aby mohli ísť voliť.

Chatár zatiaľ neuvažoval nad tým, aby požiadal o prenosnú volebnú urnu pre seba a svojich zamestnancov. „Asi by to bolo veľmi náročné,“ dodal chatár. Viac sa mu pozdáva nápad so zriadením volebnej miestnosti priamo na Téryho chate. Mnoho ľudí, ktorí prichádzajú na chatu, majú vybavené voličské preukazy a skôr ako sa vydajú na túru, navštívia niektorú z volebných miestností v meste Vysoké Tatry. Samostatná volebná miestnosť na chate je podľa neho celkom zaujímavý nápad.

Na voľby sa chystá aj chatárka zo Zamkovského chaty (1475 m) a jej zamestnanci, ktorí to majú do volebnej miestnosti výrazne bližšie ako z Téryho chaty. „Včera (v piatok, pozn. SITA) sme tu mali veľkú skupinu, takže sme ráno nestihli ísť voliť, ale poobede sa chystáme,“ uviedla chatárka Janka Kalinčíková. Zriadenie samostatnej volebnej miestnosti priamo na chate by podľa nej nebol veľký problém, ale ako uviedla, takýmto spôsobom by sa len zvyšovali náklady na voľby. „Mnohí ľudia, ktorí dnes prišli na chatu, keďže sú prakticky z celého Slovenska, mali voličské preukazy a odvolili dole,“ uviedla Kalinčíková. Postoj a názor viacerých turistov na súčasnú situáciu je podľa chatárky jasný už z toho, že majú na sebe „tričká s preškrtnutých Ficom.“

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kirgizská vláda požiadala Rusko o vojenskú pomoc
<< predchádzajúci článok
V Korni prilákajú voličov možno aj svinské hody

O voľby majú záujem dôchodcovia aj chatári - diskusné fórum čitateľov