Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2012

Obama nechce Palestínu v OSN, potvrdil to Mahmúdovi AbbásoviAmerický prezident Barack Obama v nedeľu zatelefonoval palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, aby mu potvrdil, že Spojené štáty nepodporujú snahy Palestínčanov o získanie štatútu ...Zdieľať
obama RÁMALLÁH 12. novembra (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama v nedeľu zatelefonoval palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, aby mu potvrdil, že Spojené štáty nepodporujú snahy Palestínčanov o získanie štatútu nečlenského štátu OSN.


Novembrové podanie oficiálnej žiadosti o jeho získanie Abbás potvrdil krátko predtým na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti ôsmeho výročia smrti palestínskeho lídra Jásira Arafata.

Podľa Abbásovho hovorcu bol telefonát s Obamom "dlhý", pričom palestínsky prezident svojmu náprotivkovi vysvetlil dôvody a motívy svojho konania. Obama mu zase zopakoval postoj Washingtonu, podľa ktorého sú jediným spôsobom vyriešenia sporu na Blízkom východe priame rokovania s Izraelom.

Abbás minulý rok požadoval prijatie Palestíny za plnohodnotného člena OSN, iniciatíva však stroskotala na nesúhlase Spojených štátov ako jedného zo stálych členov Bezpečnostnej rady s právom veta a hlavného spojenca Izraela.

O vyšší štatút tentokrát požiada Valné zhromaždenie, v ktorom nemá žiadna krajina právo veta. Očakáva sa, že najnovšia snaha bude úspešná, keďže na zmenu postačí súhlas väčšiny členov Valného zhromaždenia OSN.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf úradu nitrianskeho kraja sa vzdal funkcie
<< predchádzajúci článok
Doprava v októbri zdražela najviac, rástli aj platy