Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júla 2007

Obchodný summit OSN má za cieľ zvýšiť zodpovednosť firiemGenerálny tajomník OSN Pan Ki-mun otvorí vo štvrtok dvojdňový summit iniciatívy OSN Global Compact (GC). Summit je jedným z najväčších stretnutí OSN s lídrami svetového obchodu. Cieľom ...Zdieľať

ŽENEVA 5. júla (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun otvorí vo štvrtok dvojdňový summit iniciatívy OSN Global Compact (GC). Summit je jedným z najväčších stretnutí OSN s lídrami svetového obchodu. Cieľom stretnutia je jasne stanoviť pravidlá správania sa obchodných spoločností.

Zaregistrovaných je viac ako 600 popredných predstaviteľov svetových spoločností. GC predstavuje sedemročné partnerstvo OSN so svetovým obchodom, ktoré založil predchádzajúci generálny tajomník OSN Kofi Annan. Cieľom GC je zmierňovať dopady globalizácie dobrovoľným zlepšovaním sociálneho a životného prostredia zo strany súkromného sektora.

Medzi zúčastnenými vládnymi hosťami je aj francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner či skupiny na podporu občianskej spoločnosti a odborárski lídri. Diskutovať sa bude o otázkach začínajúcich pracovnými vzťahmi a končiacimi pri klimatických zmenách.

Medzi najvýznamnejšími hosťami na strane obchodu sú výkonný riaditeľ Coca Cola Neville Isdell, generálny riaditeľ indickej Tata Steel B. Muthuraman a Anne Lauvergeon z francúzskeho jadrového gigantu Areva. Organizátori očakávajú aj príchod silnej stočlennej delegácie čínskych podnikateľov.

V súčasnosti takmer 4000 spoločností podpísalo desať zásad GC týkajúcich sa štandardov zamestnanosti, ľudských práv či protikorupčných opatrení. Predstavitelia GC povedali, že väčšina spoločností, ktoré sú signatármi GC, už nevníma partnerstvo povrchne. Pred novinármi to potvrdil to aj výkonný riaditeľ GC Georg Kell, keď povedal, že "došlo k zásadnej zmene smerom ku kvalite".

Prieskum OSN na vzorke 400 respondentov však aj napriek celkovému pokroku ukázal nedostatky najmä v dvoch zásadných oblastiach, v ochrane ľudských práv a protikorupčných opatreniach.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri explózii v čínskom karaoke bare zahynulo 25 ľudí
<< predchádzajúci článok
Západný Balkán prioritou slovinského predsedníctva EÚ