Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2020

Obchody s nepotravinárskym tovarom síce môžu mať naďalej otvorené, ale zákazníci do nich od soboty nebudú môcť prísť.Tvrdí predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský. Očakáva, že mnoho predajní radšej zavrie, aby mohli čerpať pomoc na zamestnancov.Zdieľať
Obchody s nepotravinárskym tovarom síce môžu mať naďalej otvorené, ale zákazníci do nich od soboty nebudú môcť prísť.

Ak by totiž nepotavinárske obchody naďalej mali otvorené, ale nemohli obsluhovať zákazníkov, neplynú im tržby a zároveň nemajú nárok na žiadnu podporu. Z rýchleho prieskumu, ktorý si iniciatíva robila medzi svojimi členmi, napríklad medzi obchodníkmi s knihami či oblečením, podľa neho vyplýva, že viacerí predajne zatvoria.

Dôležité podľa neho bude aj to, ako sa k veci postavia nákupné centrá, v ktorých obchody fungujú. To by malo byť jasnejšie po rokovaniach s nimi počas dneška.

Slovenská vláda sa najnovšími opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19 zbavuje zodpovednosti za akékoľvek kompenzácie mimo existujúcich schém. Upozornila na to v piatok Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) s tým, že všetky obchody síce môžu zostať otvorené, ale nemôžu obslúžiť žiadneho zákazníka. Výnimky zo zákazu vychádzania, ktorý platí od soboty (24. 10.), budú mať občania iba napríklad na nákupy potravín, drogérie či pohonných hmôt.


"Máme za to, že sa vláda týmto spôsobom zbavuje zodpovednosti za akékoľvek kompenzácie mimo existujúcich schém, a to aj napriek tomu, že deväť dní budú naše prevádzky úplne bez zákazníkov a následne očakávame výrazný prepad návštevnosti, pretože do obchodov budú môcť chodiť iba zákazníci s negatívnym testom," uviedol predseda ISKM Daniel Krakovský.

Obchodníci žiadajú kompenzácie napríklad po vzore Českej republiky, ktorá prepláca 100 % všetkých mzdových nákladov a kompenzuje aj nájomné za posledné mesiace. Súčasná podpora je totiž podľa iniciatívy nedostatočná.

ISKM tiež vyzvala vládu, aby povolila maloobchodným predajniam predávať iba sortiment dennej spotreby nevyhnutný pre život. "Už v prvej vlne sa totiž stávalo, že veľké supermarkety predávali akýkoľvek aj nepotravinový sortiment, a tým uberali tržby maloobchodníkom, ktorí museli byť povinne zatvorení aj v prípade, že predávali rovnaký tovar," pripomenul Krakovský.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku nový rekord 2581 nakazených a počet obetí stúpol na 134 (23. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove sa začalo, určené je pre ľudí od 10 do 65 rokov (foto) (23. 10. 2020)
 Dokážu sa slovenské nemocnice postarať o 5-tisíc pacientov s COVID-19? Plné môžu byť už o pár týždňov (23. 10. 2020)
 Začalo sa testovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov (23. 10. 2020)
 V Česku pribudlo vo štvrtok 14.151 prípadov nákazy koronavírusom (23. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1728 nakazených, o stovky sa zvýšil aj počet vyliečených a urobili viac ako 9-tisíc testov (22. 10. 2020)
 Zásielka antigénových testov na COVID-19 pre celoplošné testovanie dorazila na Slovensko (foto) (22. 10. 2020)
 V Česku pribudlo v stredu rekordných takmer 15.000 prípadov nákazy (22. 10. 2020)
 Počet nakazených v Nemecku prudko vzrástol na vyše 11.000 (22. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 17 úmrtí na ochorenie COVID-19 (22. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Zadržanému prokurátorovi Kováčikovi pozastavili výkon funkcie, úrad si dočasne preberie Bíró
<< predchádzajúci článok
Ako zabezpečiť fungovanie firmy v dobe najrôznejších obmedzení

Obchody s nepotravinárskym tovarom síce môžu mať naďalej otvorené, ale zákazníci do nich od soboty nebudú môcť prísť. - diskusné fórum čitateľov