Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2013

Obete Fukušimy sa budú súdiť, chcú odškodnenieJaponci, ktorých domy a farmy zasiahla radiácia z poškodenej jadrovej elektrárne vo Fukušime, budú na budúci mesiac súdnou cestou žiadať odškodnenie od vlády. V piatok o tom informovali ich právnici. ...Zdieľať
fukusima TOKIO 8. februára (WEBNOVINY) – Japonci, ktorých domy a farmy zasiahla radiácia z poškodenej jadrovej elektrárne vo Fukušime, budú na budúci mesiac súdnou cestou žiadať odškodnenie od vlády. V piatok o tom informovali ich právnici.


Najmenej 350 obyvateľov predloží prípad fukušimskému okresnému súdu na druhé výročie tragédie 11. marca. Podľa právnikov ide o najväčšiu skupinovú akciu proti štátu v tejto záležitosti.

Poškodení, ktorí budú žalovať aj prevádzkovateľa elektrárne, spoločnosť TEPCO, chcú žiadať 50 000 jenov (400 eur) ako kompenzáciu za každý mesiac, ktorý museli pre katastrofu stráviť mimo domova.

Navyše plánujú vyzvať súd, aby vydal nariadenie, ktoré by vládu i prevádzkovateľa prinútili zredukovať hladinu radiácie v oblasti na takú, aká bola pred nešťastím.

Obrazom: Mesto duchov pri japonskej Fukušime


Najhoršiu jadrovú krízu za posledné roky zapríčinilo mohutné zemetrasenie a následné vlny tsunami, ktoré v marci 2011 vyradili chladiace systémy elektrárne vo Fukušime.

Z reaktorov začala unikať radiácia, čo si vyžiadalo evakuáciu desiatok tisícov ľudí. Experti v decembri 2011 povedali, že majú poškodené jednotky jadrového zariadenia pod kontrolou. Roztopené palivo však ostáva vo vnútri, pričom ich úplné odstavenie a odstránenie bude podľa odhadov trvať desaťročia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hlavné akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabili
<< predchádzajúci článok
BMW v januári s rekordom, zisk Nissanu vlani klesol