Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

06. februára 2009

Objavili gén, ktorý chráni moskyty pred insekticídmiVedcom sa podarilo identifikovať gén afrických moskytov, ktorý ich chráni pred insekticídmi.Zdieľať
Dôležitý objav by mohol napomôcť úsiliu o vytvorenie účinnej prevencie pred smrteľnou maláriou. "Znalosť génov, ktoré umožňujú moskytom žiť aj napriek vplyvu pesticídov či insekticídov, by nám mohla pomôcť pri ochrane ľudských životov," tvrdí Charles Wondji z Vysokej školy tropickej medicíny. "Pôvodne sme predpokladali, že jednotlivé druhy a populácie sa budú v genóme odlišovať, no sú veľmi podobné. Vyplýva nám z toho nádej - ak dokážeme prekonať tento gén v prípade jedného druhu, môžeme tak urobiť u všetkých," dodal. Podľa jeho tímu je problematické vytvoriť insekticídy, ktoré nemajú negatívny vplyv na ľudský organizmus, no zároveň sú lacné a vyhubia populáciu moskytov v regióne.

Malária patrí k najsmrtonosnejším chorobám na svete. Ročne jej podľahne 880 000 ľudí, väčšinou ide o deti mladšie ako päť rokov. Ochorenie spôsobuje parazit prenášaný moskytím pichnutím. Voči niektorým liekom sa po určitom čase stal odolný.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Carmen ovládla Novú scénu
<< predchádzajúci článok
Podľa vedcov existujú vo vesmíre tisícky daľších civilizácií

Objavili gén, ktorý chráni moskyty pred insekticídmi - diskusné fórum čitateľov