Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. apríla 2012

Obrazom: Posledný let raketoplánu Discovery



Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride vyštartoval raketoplán Discovery na svoju poslednú misiu. Na špeciálne upravenom Boeingu 747 priletel do Národného leteckého a vesmírneho ...



Zdieľať
discovery WASHINGTON 18. apríla (WEBNOVINY) - Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride vyštartoval raketoplán Discovery na svoju poslednú misiu.


Na špeciálne upravenom Boeingu 747 priletel do Národného leteckého a vesmírneho múzea vo Virgínii. Pred pristátím na Dullesovom letisku stroj slávnostne naposledy preletel centrom Washingtonu.

„Je smutné vidieť, keď sa to stane,“ povedala pre Reuters astronautka Nicole Stottová, ktorá patrila k poslednej posádke raketoplánu.

Raketoplán neodletel na svoju poslednú misiu z odpaľovacej rampy, ale na špeciálne upravenom lietadle.
Je to veľmi emotívny, dojemný a tragikomický okamih, uviedol bývalý astronaut a člen troch misii Mike Mullane a dodal: „Keď sa to deje, myslíte si, že sa to nikdy neskonči. Ale všetci musíme ísť ďalej.“

Na moste Memorial Bridge vo Washingtone sa zhromaždilo približne 200 ľudí, ktorí sledovali netradičné divadlo. Takmer všetci mali v rukách kamery, fotoaparáty, alebo smartofóny, ktorými si zaznamenávali historickú udalosť.

Malý incident spôsobil iba vodič poschodového autobusu, ktorý zaparkoval tak, že mnohým pokazil výhľad. Netrvalo to však dlho, pretože dav ho okamžite vypískal.



Na moste bol aj 70-ročný dôchodca J. J. Morgan, ktorý pre noviny Washington Post opísal netradičný zážitok takto: " Je to nádherný pohľad vidieť raketoplán na chrbte 747-čky. Discovery je sám o sebe veľký, ale toto.... Bolo to úžasne." Morganova manželka Carol bola však trochu skľúčená: "Som trochu smutná, pretože si spomínam, ako vesmírny program začal. Teraz je koniec."

Mnoho Američanov vnímalo posledný let raketoplátu ako vec národnej hrdosti. „Veľkolepé, mala som slzy v očiach,“ povedala pre noviny Washington Post 44-ročná Rupi Stepniczka z Herdonu, ktorá sledovala pristátie Discovery na Dullesovom letisku.

Spoločnosť jej robili tri deti ktoré v utorok namiesto do školy išli na letisko.

Raketoplán Discovery vyštartoval na svoju prvú misiu, ktorá niesla označenie STS-41-D, 30. augusta 1984. Na jeho palube bolo šesť kozmonautov, ktorí mali za úlohu vypustiť na orbite družice SBS-D, Leasat-1 a Telstar-3C.



Discovery mal na svoju poslednú plánovanú, v poradí 39. misiu, vyštartovať 1. novembra 2010. Pre rôzne technické problémy vrátane prasklín na palivovej nádrži však predstavitelia NASA museli jeho štart odložiť až na 24. februára 2011. Raketoplán dopravil na ISS niekoľko prístrojov a zariadení, vrátane modulu Leonardo a robota Robonaut 2, ktorý sa stal prvým humanoidným robotom vo vesmíre. Discovery sa vrátil na Zem 9. Marca.



Na programe amerických raketoplánov sa od 12. apríla 1981 zúčastnilo celkovo 355 astronautov. Pätica raketoplánov - Discovery, Columbia, Challenger, Atlantis, Endeavour - nalietala spolu viac ako 870 miliónov kilometrov. Predstavitelia NASA sa teraz budú musieť spoliehať len na partnerov z Európy, Japonska a Ruska, predovšetkým na Sojuz. en je však schopný transportovať do vesmíru len trojčlennú posádku, kým americké raketoplány mohli letieť so siedmimi osobami na palube.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webovej stránky washingtonpost.com a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do piatku sa počasie meniť nebude, v sobotu očakávame dážď
<< predchádzajúci článok
Al-Kájda väznila Talianku vyše roka, privítali ju i politici