Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. júla 2021

Obrovské výletné lode už nepreplávajú Benátkami, nariadenie platí od augustaV Taliansku schválili zákaz plavby v Benátkach pre obrovské výletné lode. Podľa prijatej legislatívy budú mať tamojšie ...Zdieľať
14.7.2021 - V Taliansku schválili zákaz plavby v Benátkach pre obrovské výletné lode. Podľa prijatej legislatívy budú mať tamojšie vodné cesty, ktorým hrozilo, že sa ocitnú na zozname ohrozených lokalít svetového dedičstva, prívlastok „národná pamiatka“.


Ako uviedol minister kultúry Dario Franceschini, zákaz urgentne schválili na utorňajšom zasadnutí vlády, pričom nadobudne účinnosť 1. augusta. Týka sa to povodia lagúny neďaleko Námestia svätého Marka a prieplavu Giudecca, ktorý je hlavnou námornou tepnou v Benátkach.

Hrozba pre morské prostredie


Podľa Franceschiniho sa vláda rozhodla rýchlo konať, aby sa vyhla riziku, že UNESCO na tohtotýždňovom zasadnutí v Pekingu zapíše Benátky na zoznam ohrozených miest svetového dedičstva.

Výletné lode s tisíckami výletníkov dlhodobo ohrozujú v Benátkach citlivé morské prostredie. Ochrancovia životného prostredia a kultúrneho dedičstva bojujú po celé desaťročia s obchodnými záujmami, pretože odvetvie výletných plavieb je hlavným zdrojom príjmov mesta.

Preprava okolo 200 cestujúcich


Zákaz sa vzťahuje na lode s hmotnosťou viac ako 25-tisíc ton alebo dlhšie ako 180 metrov, prípadne s inými charakteristikami, napríklad plavidlá, ktoré by mohli silne znečistiť životné prostredie v Benátkach.

Kancelária premiéra Maria Draghiho poznamenala, že lode kotviace v Benátkach by mali prepravovať nanajvýš okolo 200 cestujúcich.


Zdroj: Webnoviny.sk - Obrovské výletné lode už nepreplávajú Benátkami, nariadenie platí od augusta © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas rekonštrukcie kežmarskej Reduty sa našiel výnimočný historický odkaz v sklenenej fľaši
<< predchádzajúci článok
Vzácneho rysa zo Šumavy našli u šéfa poľovníkov v mrazničke

Obrovské výletné lode už nepreplávajú Benátkami, nariadenie platí od augusta - diskusné fórum čitateľov