Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

16. júna 2023

Oceány produkujú veľkú časť kyslíka na Zemi. Ako môže Slovensko prispieť k ich ochrane?Celý svet si pripomína 8. júna Svetový deň oceánov, ktorý bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov (OSN) v roku 1992. Málokto si však ...Zdieľať
gettyimages 1152237432 676x513 16.6.2023  - Celý svet si pripomína 8. júna Svetový deň oceánov, ktorý bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov (OSN) v roku 1992. Málokto si však uvedomuje, aké dôležité sú zdravé a čisté oceány pre život na Zemi. Podľa expertov sú práve oceány veľkými pľúcami sveta, a nie Amazonský prales.


Oceány tvoria približne 71 percent povrchu Zeme a majú veľký význam pre život a klimatické procesy na našej planéte. Bez čistého a zdravého oceánu by bola totiž veľmi vážne ohrozená produkcia kyslíka, čo by malo negatívne dôsledky nielen pre ľudstvo, ale aj pre všetko živé na Zemi.

Neoceniteľný zdroj


Morské riasy a sinice, teda fytoplanktóny, fotosyntetizujú a uvoľňujú kyslík do atmosféry, vďaka čomu sú zodpovedné za produkciu veľkej časti kyslíka na Zemi. Zároveň oceány podporujú bohatú biodiverzitu a sú domovom pre veľké množstvo živočíchov i ekosystémov.

Tiež zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii klímy a absorbuje približne 25 percent emisií oxidu uhličitého. Dôležitá je aj jeho funkcia "chladiča", vďaka čomu absorbuje a rozvádza teplo po celej planéte.

Oceán je pre život na našej planéte neoceniteľným zdrojom, a preto je nevyhnutná starostlivosť oň. Prispievame tak k zmierňovaniu klimatických zmien, k minimalizácii ich nepriaznivých vplyvov a tiež k jeho zachovaniu pre budúce generácie. Je nevyhnutný pre blaho ekosystémov, produkciu kyslíka, reguláciu klímy, ekonomiku či potravinovú bezpečnosť.

Oceány sa nás týkajú


O jeho ochranu by sa preto mali zaujímať aj obyvatelia Slovenska. Hoci sme vnútrozemskou krajinou, dotýka sa života aj u nás. Stúpajúca hladinu morí, okysľovanie oceánov alebo strata biodiverzity môže ovplyvniť klimatické vzorce, poveternostné systémy či ekosystémy po celom svete.

Tam patria i extrémne výkyvy počasia či teplotné zmeny, na ktoré môže doplatiť odvetvie poľnohospodárstva. Znížiť sa môže i dostupnosť vody a prírodných zdrojov, čím dôjde k ovplyvneniu ekonomiky krajiny a potravinovej bezpečnosti.

Pomôcť môže aj Slovensko


Tým, že na Slovensku máme sladkovodnú vodu v riekach, jazerách i rôznych vodných plochách, zdravie týchto systémov závisí od stavu oceánu a naopak. Slovensko sa ako člen OSN zaviazalo k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja. Preto pochopenie a podpora udržateľných postupov ochrany oceánov by mala byť pre nás dôležitá.

Ochrana oceánov si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu a efektívne riadenie. Svoju dôležitú úlohu môže zohrávať aj Slovensko, a to tým, že bude pri presadzovaní trvalo udržateľných politík a bude súčasťou medzinárodných iniciatív. Prispeje tak ku kolektívnej zodpovednosti za zdravý a čistý oceán pre budúce generácie.


Zdroj: SITA.sk - Oceány produkujú veľkú časť kyslíka na Zemi. Ako môže Slovensko prispieť k ich ochrane? © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel herec, scenárista a režisér Juraj Sarvaš, v SND pôsobil 35 rokov
<< predchádzajúci článok
Pri plnení internetovej výzvy YouTuberi usmrtili päťročné dieťa