Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

18. júla 2022

Ochrana pred slniečkom a zdravá pokožka



Slnko nie je náš nepriateľ, ale treba ho rešpektovať. V závislosti od odborníka, ktorého sa spýtate, pravdepodobne budete počuť protichodné informácie o tom, čo predstavuje dobrú ochranu pred slnkom.



Zdieľať
Ochrana pred slniečkom a zdravá pokožka

Niektorí hovoria, že na udržanie dostatočnej hladiny vitamínu D potrebujete dostatok slnečného svetla; a niektorí hovoria, že by ste si mali chrániť pokožku tým, že sa za každú cenu vyhýbate priamemu slnečnému žiareniu.     

Nie je, teda prekvapujúce, že väčšina z nás v skutočnosti nevie: Koľko slnečného žiarenia stačí? Ktoré opaľovacie krémy sú najúčinnejšie? Najzdravšie? Mali by ste sa úplne vyhýbať slnku?

Približne za posledné polstoročie sme si vytvorili úplne iné návyky na vystavovanie sa slnku: Väčšinu času trávime vo vnútri, no vystavovanie sa slnku považujeme za aktivitu samo osebe („opaľovanie“). Namiesto pravidelného vystavovania sa slnku, ktoré narastá postupne so sezónnymi zmenami, teraz poskakujeme medzi extrémami takmer žiadneho slnečného žiarenia, v kontraste s intenzívnejším vystavením na poludnie, s cieľom opálenia našej pokožky pre dobrý vzhľad.

Ultrafialové svetlo zo slnka je pre ľudské zdravie nevyhnutné, ale prílišné vystavovanie sa mu poškodzuje DNA našich kožných buniek, čo spôsobuje ich rýchlejšie starnutie a možno aj rakovinu. Telo má prirodzené mechanizmy, ako vyvážiť potrebu slnka s jeho nepriaznivými účinkami.

Vystavenie slnku spúšťa produkciu melanínu (tmavý pigment, ktorý dodáva pokožke jej farbu), aby sa zabezpečila ochrana pred prílišným UV žiarením. Melanín funguje tak, že absorbuje UV žiarenie, čím mu bráni dostať sa k bunkovej DNA (tmavšie farby odrážajú menej slnečného svetla, takže ho absorbujte viac). To je dôvod, prečo sa v oblastiach s vysokou intenzitou slnka vyskytuje tmavšia pokožka.

Koľko byť na slnku?

Dôležité je poznamenať „všetko s mierou“. Odborníci zvyčajne odporúčajú 20 – 30 minút slnka denne, vyhýbať sa slnku počas špičky (10:00 až 16:00), ak je to možné, a prijať aktívne opatrenia na ochranu vášho tela. Ak nie je možné sa slnku priamo vyhnúť (zakrytie voľným oblečením, klobúkmi atď.), pokožku tváre, kde je koža jemnejšia a citlivejšia, chráňte prípravkami s vyšším SPF na tvár. (SPF, teda Sun Protection Factor, udáva stupeň ochranného faktora pred UVB žiarením.)

Tiež je vhodné držať sa pravidla „poznaj sám seba“... Alebo presnejšie, poznaj svoju pokožku a svoje riziko. Ľahko sa spálite? Máte bledšiu pleť? Má niekto vo vašej rodine v anamnéze rakovinu kože? Všetci sme jedineční. Rozpoznanie vášho individuálneho typu pleti je dôležitou súčasťou udržiavania zdravého vzťahu k slnku.

Čo sa týka ochrany pred slnkom, myslite na výživu

Je to pravda. V podstate sa môžete najesť k lepšiemu osobnému SPF! Rastúci výskum poukazuje na potenciál celoročnej zdravej stravy, ktorá vám pomôže znížiť riziko spálenia, poškodenia slnkom a rakoviny kože. Nasledujúce potraviny obsahujú rad prospešných živín, ktoré zlepšujú odolnosť voči UV žiareniu, vrátane beta karoténu, lykopénu, omega-3 mastných kyselín, polyfenolov v čaji, selénu, vitamínu C, vitamínu D, vitamínu E a zinku.

Krém, olej či sprej?

Krémov na opaľovanie a iných opaľovacích prípravkov v rôznych skupenstvách je na trhu veľké množstvo, či už potrebujete opaľovací krém na telo či na tvár, olej na opaľovanie či praktické spreje, rôzne prírodné prípravky šetrné k pleti aj životnému prostrediu (hitom sa čoraz viac stávajú tzv. reef-safe prípravky, ktoré nepoškodzujú pobrežné koraly) alebo kozmetiku ošetrujúcu pleť po opaľovaní.

Výber je veľký a často pomerne zložitý. Vyskúšajte napríklad Nivea Sun Protect Moisture – poskytuje dokonalú rovnováhu ochrany proti UV žiareniu a hydratácie, ktoré sú na pokožke skvelé. NIVEA používa vysoko účinné UVA a UVB filtre na ochranu pokožky pred poškodením slnkom, ako aj hydratačné zloženie vrátane pantenolu, vitamínu E a glycerínu pomáha udržiavať pokožku hydratovanú až 24 hodín, a preto je menej náchylná na poškodenie slnkom.

Samoopaľovanie

Samoopaľovacie prípravky a bronzery sú bezpečnejšou voľbou, pretože zafarbia vrchnú vrstvu pokožky, ktorá sa odlupuje za dva až tri týždne. Aj keď samoopaľovací prípravok môže byť bezpečnejšou alternatívou ako slnko, nechráni vás pred slnečnými lúčmi a pri používaní sprejov by ste mali byť obzvlášť opatrní.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Táto kniha vás naučí žiť lepší a spokojnejší život
<< predchádzajúci článok
Corey Taylor zo Slipknotu: Povedzme, že som sa už podpísal na každú časť ženského tela