Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

13. augusta 2007

Ochranári v krajnom prípade vytvoria pred ginkom živú reťaz



Ochranári nevzdávajú záchranu približne storočného ginka dvojlaločného na pozemku na Sadovej ulici vedľa mestského parku v Trenčíne. Proti povoleniu výrubu sa odvolajú, v krajnom prípade ...



Zdieľať

TRENČÍN 13. augusta (WEBNOVINY) – Ochranári nevzdávajú záchranu približne storočného ginka dvojlaločného na pozemku na Sadovej ulici vedľa mestského parku v Trenčíne. Proti povoleniu výrubu sa odvolajú, v krajnom prípade oslovia stovky ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu na záchranu stromu a vyzvú ich na vytvorenie spoločnej živej reťaze na jeho záchranu. Na stretnutí s novinármi priamo pri ohrozenom a podľa ochranárov vzácnom strome to dnes povedala Zuzana Václavová z občianskeho združenia Pre prírodu (OZPP), ktoré je účastníkom konania o strome.

Mesto pozemok, na ktorom sa strom nachádza, predalo spoločnosti Arman Intech Reality. Tá na ňom plánuje postaviť štvorhviezdičkový hotel, polyfunkčný objekt a podzemné garáže. Firma požiadala o výrub ginka, mesto ako zastupujúci štátny orgán v januári žiadosti nevyhovelo. Firma si preto podala druhú žiadosť už aj so znaleckým posudkom, ktorý si dali vo februári vypracovať u znalkyne v odbore Poľnohospodárstvo a záhradníctvo Gabriely Juhásovej. Mesto na základe tohto posudku zmenilo svoje rozhodnutie a výrub v piatok povolilo.

V posudku sa píše, že životnosť stromu je len desať rokov, strom je medzi 3. a 4. stupňom poškodenia, pričom stupeň päť je najvyšším stupňom poškodenia drevín a hrozí rozlomenie koruny. Znalkyňa taktiež uviedla, že ide o drevinu priemernej hodnoty s obvodom kmeňa 280 cm a „vzhľadom na vysoký stupeň poškodenia nie je strom vhodný na presadenie.“ Vaclavová sa domnieva, že znalkyňa robila posudok v nevhodnom termíne, zvyčajne je ho lepšie robiť v lete. Taktiež je podľa jej slov nedostatočný a žiada o vytvorenie znaleckého posudku od odborníka z ochrany prírody a krajiny. Združenie navyše požiadalo o vyhlásenie stromu za chránený, o čom podľa Vaclavovej rozhodne Krajský úrad životného prostredia, preto chceli, aby s rozhodnutím o povolení výrubu počkali do vyjadrenia úradu.

Drahomír Stano zo Štátnej ochrany prírody k posudku uviedol, že je neúplný, mal by byť vytvorený nový komplexný a nezávislý posudok. V reakcii na vysoký stupeň poškodenia povedal, že ho znalkyňa neodporúča vyrúbať, čo znamená, že by strom mali ponechať a starať sa oň. Stano aj občianske združenie Pre prírodu si stoja za svojimi slovami, že strom je výnimočný z historickej, vedeckej, estetickej aj krajinotvornej stránky.

Mesto pri povolení výrubu zároveň vydalo príkaz spoločnosti, "aby na svoje náklady uskutočnila do šiestich mesiacov od výrubu dreviny náhradnú výsadbu v oddychovej zóne Halalovka v rozsahu 24 stromov, z toho deväť dubov zimných alebo javorov poľných v okrasnej forme a 15 stromov ginko dvojlaločné s obvodom kmeňa 16 centimetrov a výškou nasadenia koruny nad 200 centimetrov podľa projektu výsadby, ktorý mestu predloží v termíne do dvoch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia," informoval hovorca mesta Tibor Hlobeň.

V okolí mestského parku v Trenčíne rastú štyri stromy ginko, tri z nich sú vyhlásené za chránené stromy. Strom, ktorý by mal ustúpiť výstavbe, chránený nie je. Výška stromu je 25 metrov a šírka koruny 15 metrov. Podľa vyjadrení občianskeho združenia Pre prírodu je strom rovnako starý a vzácny ako tri chránené stromy. Solitér nebol vyhlásený za chránený spolu s nimi, pretože sa predpokladalo, že vyhynie pri rozsiahlych zemných prácach v jeho tesnej blízkosti. Strom však vydržal.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
S veľvyslancom v Lisabone o portugalskom predsedníctve
<< predchádzajúci článok
Anonym sa vyhráža ďalšími požiarmi v Slovenskom raji