Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

12. júla 2020

Ochranári začali v Keni so záchranou byvolca hirolu, na svete žije menej než päťsto jedincovOchranári spustili v Keni program na záchranu byvolca hirolu (Beatragus hunteri). "V Keni, ale aj na celom svete, je to veľmi výnimočné zviera," uviedol zakladateľ projektu Abdullahi Hussein Ali. Na celom ...Zdieľať
gettyimages 1223840194 676x449 12.7.2020  - Ochranári spustili v Keni program na záchranu byvolca hirolu (Beatragus hunteri). "V Keni, ale aj na celom svete, je to veľmi výnimočné zviera," uviedol zakladateľ projektu Abdullahi Hussein Ali. Na celom svete žije menej ako 500 jedincov.


Od 70. rokov minulého storočia ich počet klesol viac ako o 95 percent, a to v dôsledku sucha, chorôb a straty trávnatých porastov.

"Postupne sa zmenilo tunajšie prostredie. Mali sme tu približne päťtisíc slonov, ktoré tu žili voľne s byvolcom hirola. Do 80. rokov minulého storočia však všetky slony zmizli. Práve slony udržiavali otvorené trávnaté plochy pre byvolca. My sme teraz akoby prevzali rolu slonov a naši spolupracovníci prerieďujú invazívne akácie a vytvárajú nové plochy na pasenie. Takisto sa snažíme minimalizovať pytliactvo," povedal ochranár s tým, že byvolce žijú pri hraniciach so Somálskom, kde často vyčíňajú militanti. "To je naša najväčšia hrozba," dodal.

"Tento druh je kritiky ohrozený a dúfam, že počas ďalšej dekády sa to zmení a bude len ohrozený a budeme vidieť fungujúcu populáciu," uzavrel.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ochranári začali v Keni so záchranou byvolca hirolu, na svete žije menej než päťsto jedincov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela herečka Kelly Preston, prehrala dvojročný boj s rakovinou
<< predchádzajúci článok
Na oblohe možno vidieť nočné svetielkujúce oblaky a budú čoraz častejšie, vraví klimatológ

Ochranári začali v Keni so záchranou byvolca hirolu, na svete žije menej než päťsto jedincov - diskusné fórum čitateľov