Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. augusta 2021

Očkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce ľudíOčkovacia lotéria s nákladmi viac ako 26 miliónov eur je spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami aspoň šesťtisíc ľudí. Vyplýva to z hrubých prepočtovZdieľať
virus_outbreak_hungary_sputnik_v_76303 e8ec0344e9d34d28b7b223e4e57ab2ec 676x450 3.8.2021 (Webnoviny.sk) - Očkovacia lotéria s nákladmi viac ako 26 miliónov eur je spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami aspoň šesťtisíc ľudí. Vyplýva to z hrubých prepočtov Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.


Ako však útvar podotkol na sociálnej sieti, o účinnosti lotérie pri podpore vakcinácie však zatiaľ v zahraničí neexistuje dostatok dôkazov.

Konať treba rýchlo


Finančné bonusy môžu podľa ÚHP pomôcť zvýšiť motiváciu očkovať sa. Sprostredkovateľský bonus za 24 miliónov eur bude návratný, ak presvedčí aspoň 24-tisíc ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. Pomer prínosov a nákladov je pritom oveľa priaznivejší vo vyšších vekových skupinách.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku


Vzhľadom na nedostatočné tempo očkovania je podľa útvaru kľúčové konať rýchlo. Štát by mal použiť viacero opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať. Výhody pre zaočkovanú populáciu prípadne nižšie obmedzenia sú nákladovo najefektívnejším riešením.

Na zváženie je aj povinné očkovanie


Pomôže znižovanie bariér prístupu k očkovaniu, najlepším opatrením na cielenie rizikových skupín je zvýšenie kapacít mobilných očkovacích jednotiek. Zvážiť je podľa ÚHP potrebné aj povinné očkovanie pre vybrané profesie, ktoré prichádzajú do kontaktu s najrizikovejšími skupinami obyvateľstva.

Útvar hodnoty za peniaze podotkol, že zvyšovanie počtu zaočkovaných ľudí je najefektívnejším spôsobom, ako ochrániť životy a znížiť ekonomické aj zdravotné škody spôsobené pandémiou. Podľa odhadu ÚHP sa spoločenské náklady na nezaočkovaného človeka pohybujú okolo 4 384 eur.


Zdroj: Webnoviny.sk - Očkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu
<< predchádzajúci článok
Čakáte bábätko? Toto by ste mali vedieť o pôrodných asistentkách!

Očkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce ľudí - diskusné fórum čitateľov