Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. augusta 2011

Odborári tlačia na vládu, aby navýšila euroval



Slovensko by podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Miroslava Gazdíka malo pristúpiť k rozšíreniu eurovalu. "Pokiaľ sa rozšíri euroval a pristúpia aj iné ...



Zdieľať
peniaze BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko by podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Miroslava Gazdíka malo pristúpiť k rozšíreniu eurovalu.


"Pokiaľ sa rozšíri euroval a pristúpia aj iné krajiny, tak potom aj to riziko sa bude rozkladať viac a ťarcha nezostane na súčasných krajinách," povedal po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou.

Tento svoj postoj bude presadzovať na stredajšom predstavenstve KOZ, ktoré by malo rokovať o postoji odborárov k rozšíreniu eurovalu.

"Je predstava, že dáme určitú výzvu politickým subjektom, aby prijali také rozhodnutie, ktoré bude mať najmenšie dopady na slovenských občanov," povedal šéf KOZ k stredajšiemu zasadnutiu predstavenstva odborárov. Odmietnutie pomoci v súvislosti s navýšením eurovalu by podľa Gazdíka mohlo občanov Slovenska "zatlačiť do ešte väčšej biedy".

V názoroch na riešenie dlhovej krízy v Európe nie sú politické strany jednotné. Koaličná SaS odmieta nátlak, ktorý sa objavil v súvislosti s postojom strany k navyšovaniu dočasného eurovalu a navyšovaniu jeho kompetencií. Podľa podpredsedu strany a ministra hospodárstva Juraja Miškova iba dodržiava programové vyhlásenie vlády.

Viac o tejto téme nájdete v:

Chorú časť eurozóny treba amputovať, tvrdí Slota
Uvedenie dohôd z Bruselu do praxe je podľa Mikloša kľúčové
Postoj Slovenska neohrozí budúcnosť eurozóny
Dlhová kríza rozdeľuje koalíciu aj opozíciu

"V programovom vyhlásení vlády, akokoľvek dôkladne sme ho čítali, sa nikde nepíše o navyšovaní eurovalu 1, o ďalších stabilizačných mechanizmoch, ktoré by sme mali podporiť, o pôžičkách, ktoré by malo Slovensko poskytnúť nezodpovedným krajinám," povedal koncom minulého týždňa Miškov.

Navýšenie dočasného eurovalu na pôvodne zamýšľanú efektívnu kapacitu 440 mld. eur a zvýšenie miery jeho flexibility je podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) momentálne pre upokojenie situácie na trhoch rozhodujúce.

"Nie je to záruka toho, že to situáciu vyrieši, ale je to jediná možnosť, ktorú máme, znížiť to riziko a prispieť k upokojeniu a vyriešeniu situácie," povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii Mikloš.

Opatrenia dohodnuté lídrami eurozóny koncom júla ako aj navýšenie eurovalu sú podľa Mikloša záväzné, keďže sú dohodnuté hlavami štátov. "Považujem to za mimoriadne opatrenia, v mimoriadnom čase a v mimoriadnej situácii," konštatoval. Návrh na ďalšie navýšenie prvého eurovalu nad úroveň spomínanej efektívnej úverovej kapacity 440 mld. eur podľa neho v Bruseli oficiálne nepadol, ak by sa tak stalo, zrejme by sa pochopenia od slovenskej vlády nedočkal. "Nie som priaznivcom navyšovania," tvrdí minister. Európski lídri sa 21. júla tohto roka dohodli na mimoriadnom summite na viacerých opatreniach,

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Navýšenie eurovalu by ohrozilo rating krajín eurozóny (9. 8. 2011)



nasledujúci článok >>
Popradské letisko čaká na jeseň kontrola
<< predchádzajúci článok
Umelci a živnostníci jednotne proti daňovo-odvodovej reforme