Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. augusta 2011

Navýšenie eurovalu by ohrozilo rating krajín eurozónyAkékoľvek väčšie navýšenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) môže znamenať ohrozenie ratingu krajín, ktoré poskytujú tomuto fondu záruky. V pondelok to uviedol holandský minister ...Zdieľať
trhy AMSTERDAM 9. augusta (WEBNOVINY) - Akékoľvek väčšie navýšenie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) môže znamenať ohrozenie ratingu krajín, ktoré poskytujú tomuto fondu záruky. V pondelok to uviedol holandský minister financií Jan Kees de Jager.


"Navýšenie EFSF sa nemôže chápať ako všeliek a nemôže byť alternatívou k štrukturálnym reformám," povedal Jan Kees de Jager.

"Akékoľvek výrazné zvýšenie záruk pre EFSF môže ovplyvniť dôveryhodnosť krajín, ktoré ich poskytujú," dodal minister. Z európskych krajín, ktoré majú najvyšší rating, je na zníženie hodnotenia pravdepodobne najviac náchylné Francúzsko, pretože krajina dosahuje len mierny ekonomický rast a na finančných trhoch si požičiava za menej výhodných podmienok.

Francúzska ministerka rozpočtu Valerie Pecresse však v utorok povedala, že krajina si svoje rozpočtové záväzky splní a udrží si tak najvyšší rating. "Francúzsko je na dobrej ceste," povedala ministerka. "Aby to tak ostalo, musí aj naďalej realizovať opatrenia na kontrolu rozpočtu," dodala. "Neustále svoj deficit znižujeme a budeme tak robiť aj naďalej," informovala ministerka.


ECB mieni pokračovať v kupovaní dlhopisov

Európska centrálna banka (ECB) aktívne kupuje dlhopisy na sekundárnych trhoch a mieni v tom pokračovať, priame nákupy dlhopisov od štátov v problémoch však neplánuje. Vyhlásil to v utorok prezident ECB Jean-Claude Trichet. "Sme na sekundárnom trhu," povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1. Na otázku, či inštitúcia plánuje nákupy dlhopisov priamo od štátov, Trichet odpovedal že "to nie je to, čo by sme mali robiť a ani to nemôžeme robiť".

Výnosy z talianskych a španielskych vládnych dlhopisov minulý týždeň rekordne vzrástli. V pondelok však klesli po tom, ako ECB začala nakupovať štátne cenné papiere Talianska a Španielska v snahe zastaviť šírenie krízy v eurozóne.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri Sobranciach vybuchol plyn, požiar poškodil dom
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Takto sa bojuje v uliciach Londýna