Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

22. apríla 2021

Odborníci i verejnosť nesúhlasia s rozširovaním siete STK


Tagy: PR STK

Ministerstvo dopravy a výstavby SR plánuje vydať viac ako 100 povolení na nové stanice technickej kontroly napriek tomu, že kapacita tých súčasných je dostatočná. Na spustenie prevádzky sa navyše ...Zdieľať
gettyimages 693170166 676x451 22.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy a výstavby SR plánuje vydať viac ako 100 povolení na nové stanice technickej kontroly napriek tomu, že kapacita tých súčasných je dostatočná. Na spustenie prevádzky sa navyše pripravuje 61 nových staníc z posledného kola rozširovania siete STK.  


Ministerstvo dopravy a výstavby SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona prevádzke vozidiel v cestnej premávke, kde navrhuje zvýšenie počtu staníc technickej a emisnej kontroly o viac ako 100 po celom Slovensku. Ide v podstate o pokračovanie skrytej liberalizácie STK-čiek, ktorú ministerstvo začalo už v roku 2018.

Odborníci pre oblasť bezpečnosti cestnej premávky sa zhodujú, že novela sa v žiadnom prípade neopiera o reálny stav na trhu a prinesie podstatne viac negatív ako osohu. Upozorňujú na skutočnosť, že rozšírenie siete STK, ktoré prebehlo pred tromi rokmi malo za následok vydanie 77 povolení na zriadenie nových staníc technickej kontroly. Z nich je k dnešnému dňu v prevádzke len 16. To nasvedčuje, že ani kapacita s ktorou ráta aktuálna právna úprava ešte nie je naplnená. Jedným z dôvodov neotvorenia zvyšných 61 staníc je zákonná lehota zriadenia novej stanice do 3 rokov od udelenia povolenia. Táto lehota by vo väčšine prípadov uplynula v októbri 2021, avšak pre mimoriadnu situáciu spojenú s pandémiou COVID-19 bola predĺžená o 6 mesiacov. Experti tak nevidia žiaden dôvod na ďalšie navyšovanie počtu STK.

V rámci pripomienkového konania, ktoré skončilo 20. apríla, bolo vznesených 118 pripomienok, z toho väčšina zásadných. Okrem štandardných pripomienok boli zaslané aj tri úspešné hromadné pripomienky verejnosti, ktorých každá získala viac ako 500 podpisov. Kritizujú predovšetkým katastrofálny dopad na malé slovenské podniky, ktoré v súčasnosti prevádzkujú stanice STK, avizujú vstup veľkých zahraničných hráčov na tento trh a varujú pred radikálnym znížením kvality realizovaných technických kontrol, čo je úzko prepojené s ochranou života občanov a bezpečnosťou cestnej premávky.

Na základe skúseností z okolitých štátov, predovšetkým Českej republiky a Poľska, sa dá očakávať, že takéto nedôvodné a umelé navýšenie celkového počtu staníc STK, ktorých kvalitu štát nedokáže skontrolovať, povedenie k reálnemu zvýšeniu nehodovosti s trvalými alebo smrteľnými následkami. Napríklad v Poľsku sa krátko po uvoľnení trhu počet staníc STK vyšplhal na vyše 4 800. V tom období bolo u severného suseda 10–krát viac automobilov ako na Slovensku, ale až 30-krát viac staníc STK. Po liberalizácii neprešlo kontrolou iba 1 % automobilov, pričom u nás to bolo 6 %. Poliaci mali v dôsledku liberalizácie o 37% vyššiu smrteľnú nehodovosť a boli tretí najhorší na cestách v Európe.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci i verejnosť nesúhlasia s rozširovaním siete STK © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: PR STK
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Huawei štartuje predaj nového elektromobilu Seres SF5
<< predchádzajúci článok
Peter Cmorik predstavuje novú letnú pesničku „Na ceste”