Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. februára 2009

Odborníci na odpad navrhli riešenia recyklačnej krízy



Kupovať produkty vyrobené z prvotnej suroviny vo výnimočných prípadoch a naopak, aby sa nákup produktov z recyklovaných materiálov stal bežným, je jedným z odporúčaní, na ktorom sa v Prahe ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Kupovať produkty vyrobené z prvotnej suroviny vo výnimočných prípadoch a naopak, aby sa nákup produktov z recyklovaných materiálov stal bežným, je jedným z odporúčaní, na ktorom sa v Prahe dohodli pri riešení kritického stavu s druhotnými surovinami 24 členovia organizácie ProEurope. V nej sú odborníci, ktorí stáli pri zavádzaní systémov separovaného zberu odpadu v jednotlivých krajinách EÚ. Tento týždeň svoje odporúčania prezentovali zástupcom ministerstiev životného prostredia jednotlivých členských krajín EÚ. Najväčšie komplikácie v štátoch spoločenstva sú so spracovaním zmesového papiera, zmesových plastov a lepenky. "Vo väčšine krajín ide o celospoločenský problém, ktorým sa zaoberajú i médiá a polovica zástupcov krajín zúčastnených na stretnutí vyjadruje obavy, že momentálne problémy s recykláciou odpadu z domácností môžu predstavovať riziko celkového oslabenia dôvery ľudí v recykláciu," informovala o stretnutí hovorkyňa organizácie ENVI-PAK Katarína Kretter. Táto organizácia, člen ProEurope, zastupovala na pražskom odbornom fóre Slovensko.



"Z dlhodobého hľadiska je potrebné v prvom rade zvýšiť dopyt po recyklovaných surovinách, čo je možné dosiahnuť nákupom recyklovaných produktov, ktorý by sa mal stať štandardom," uviedla o odporúčaniach hovorkyňa. Podľa nej sa zúčastnené strany dohodli aj na tom, že treba presne zadefinovať, kedy vyseparovaný materiál prestáva byť odpadom. To by v rámci odporúčaní pri riešeniach z dlhodobého hľadiska odstránilo prekážky s manipuláciou a prepravou tejto suroviny a odstránilo jej možný negatívny imidž. "To by malo zabezpečiť rovnakú štartovaciu pozíciu pre recyklované materiály a prvotné suroviny," informovala Kretter. Ďalším odporúčaním pre štáty EÚ je vytvorenie takého hospodárskeho prostredia, ktoré nepenalizuje podnikateľov v oblasti recyklácie. "Dalo by sa to napríklad dodatočnými hospodárskymi stimulmi, napr. udelením špecifickej sadzby DPH pre recykláty, udelením certifikátov emisií CO2 pre recyklačné spoločnosti, nižším zdanením pri odstránení zostatkov z recyklácie, či nižšími administratívnymi poplatkami pre recyklačný sektor," vysvetlila hovorkyňa.


Krátkodobým riešením súčasnej krízy na trhu druhotných surovín je dočasná dohoda, podľa ktorej by sa krátkodobo znížili limity na zber zhodnotenie a recykláciu, resp. by sa posunuli časové hranice určujúce plnenie limitov. "V rámci EÚ by mala fungovať možnosť takej prepravy druhotných surovín, aby v rámci jednotlivých štátov mohlo prísť k čiastočnej nerovnováhe ponuka – dopyt, ale v rámci EÚ by bol stav vyvážený," uviedla o odporúčaniach Kretter. Podľa stanoviska zástupcov pražského stretnutia sú recyklačné kapacity v EÚ dostatočné a mali by pokryť potrebu členských krajín. "V prípade prechodných problémov s uskladnením surovín sa odporúča zjednodušiť získanie licencie pre sklady na uskladnenie druhotnej suroviny, čím sa zabráni jej znehodnoteniu," informovala hovorkyňa organizácie ENVI-PAK.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vlak v Polomke prevalcoval autobus, jedenásť mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Zlepšovanie vzťahov s Čínou je našou povinnosťou, tvrdí Clintonová