Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. februára 2009

Zlepšovanie vzťahov s Čínou je našou povinnosťou, tvrdí ClintonováŠéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová vyzvala v sobotu Čínu na prehĺbenie spolupráce medzi oboma krajinami. "Na začiatku pôsobenia novej administratívy prezidenta Obamu chceme prehĺbiť naše ...Zdieľať
PEKING 21. februára (WEBNOVINY) - Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová vyzvala v sobotu Čínu na prehĺbenie spolupráce medzi oboma krajinami. "Na začiatku pôsobenia novej administratívy prezidenta Obamu chceme prehĺbiť naše vzťahy," povedala Clintonová v sobotu v Pekingu po rokovaní s čínskym ministrom zahraničných vecí Jangom Ťie-čchim. "Staviame na slušnom základe, ale máme pred sebou ešte veľa roboty. A je pre nás príkazom, aby Spojené štáty a Čína spolupracovali v širokej škále záležitostí od hospodárstva cez klimatické zmeny až po rozvoj," povedala Clintonová.


Jej čínsky rezortný kolega na to na spoločnom brífingu reagoval vyhlásením, že "čínska vláda si vysoko cení vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi". "Vždy sme boli presvedčení, že najrýchlejšie sa rozvíjajúca krajina a najväčšia rozvinutá krajina sveta by mali - a môžu - nadviazať vzťah, ktorý sa vyznačuje spoľahlivosťou a neustále sa zlepšuje," povedal čínsky minister zahraničných vecí.

Clintonová sa má v sobotu v Pekingu stretnúť aj s čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom a premiérom Wenom Ťia-paom.

Šéfka americkej diplomacie ešte v sobotu pred odletom z juhokórejského Soulu na návštevu Číny povedala, že tlak na zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv v Číne by nemal narušiť rokovania s Pekingom o iných otázkach. "Nemôžeme prestať tlačiť na Čínu v otázke ľudských práv. Náš tlak v tejto téme však nemôže zasahovať do rokovaní o globálnej ekonomickej kríze, o klimatických zmenách, či o bezpečnostných otázkach," povedala Clintonová.

Jej vyjadrenie vzbudilo nevôľu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, ktorá vyhlásila, že je Clintonovej slovami "šokovaná a hlboko sklamaná". "Spojené štáty sú jednou z mála krajín, ktoré majú tú moc, aby sa postavili za dodržiavanie ľudských práv v Číne. Vyhlásením, že ľudské práva nesúvisia s inými prioritami, ministerka Clintonová poškodila budúce americké snaženie o ochranu ľudských práv v Číne," cituje agentúra AFP predstaviteľa Amnesty International pre Áziu T. Kumara.

Podobný názor vyslovila v piatok aj Sophie Richardsová, ktorá je šéfkou oddelenia pre Áziu organizácie Human Rights Watch (HRW). Podľa nej americká vláda Čínu nesmie prestať presviedčať o tom, že je v jej vlastnom záujme zaviesť nezávislé súdnictvo, prestať stíhať disidentov a prestať zakazovať opozičné zhromaždenia.

Amnesty International a HRW adresovali Clintonovej pred návštevou Číny list, v ktorom ju vyzývajú, aby sa pri rozhovoroch s čínskymi predstaviteľmi venovala aj otázke ľudských práv.

Presne pred rokom, keď sa súčasná šéfka americkej diplomacie ešte uchádzala o demokratickú nomináciu do súboja o post prezidenta, vyjadrovala sa o Číne v úplne inom duchu. V prejave o zahraničnej politike vo februári 2008 vyhlásila, že Čína posiela do Spojených štátov "pokazené ryby, škodlivé hračky a otrávenú stravu pre psov". Ako senátorka za New York ostro kritizovala vtedajšieho prezidenta Georgea Busha za príliš otvorenú obchodnú politiku voči Pekingu. "Za posledných sedem rokov Bushova politika umožnila čínskej vláde stať sa naším bankárom. Na oplátku dostávame pokazené ryby, škodlivé hračky a otrávenú stravu pre psov. To sa zmení, keď budem v Bielom dome," hovorila Clintonová.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odborníci na odpad navrhli riešenia recyklačnej krízy
<< predchádzajúci článok
V Polomke sa zrazil vlak s autobusom