Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. septembra 2018

Odborníci:Nie je vylúčené, že pred voľbami objavia protirómske slogany



Ani na Slovensku nie je isté, že sa v lokalitách s problémovým spolužitím s rómskou menšinou neobjaví pred novembrovými komunálnymi voľbami ostrá rétorika a hanlivé ...



Zdieľať
Foto: Ilustračné foto: TASR
Bratislava 13. septembra (TASR) – Ani na Slovensku nie je isté, že sa v lokalitách s problémovým spolužitím s rómskou menšinou neobjaví pred novembrovými komunálnymi voľbami ostrá rétorika a hanlivé slogany. Zhodujú sa na tom Darina Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave a Jozef Zagrapan zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Reagovali na otázku TASR, či aj na Slovensku môže prísť k situáciám ako na severe Českej republiky, kde kandidáti v komunálnych voľbách sľubujú riešiť problematické spolužitie s Rómami i sloganmi, obsahujúcimi i slová "lúza", "háveď" či "paraziti".


Obaja pripomínajú, že ani na Slovensku by nešlo o úplnú novinku. "V predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami 2016 používala ĽSNS v súvislosti s rómskou menšinou výrazy ako 'extrémisti', 'paraziti' či 'teror',“ pripomenul Zagrapan. "Samotnú kampaň pred komunálnymi voľbami ale môžeme len ťažko predikovať, sme len na jej začiatku a bude sa hlavne odvíjať od situácií v konkrétnych obciach," dodal sociológ.

Ak by podľa Malovej k radikálnej rétorike malo prísť, v prostredí malých sídiel to nepovažuje za pravdepodobné. "Od starostu malej obce s problémovou rómskou komunitou sa očakáva, že zabezpečí jej chod a spolužitie ľudí v nej, ak by sa uchádzal o voličské hlasy protirómskou rétorikou, bol by to veľký hazard, prilieval by len olej do ohňa," upozornila. Pripúšťa, že vo väčších mestách, kde dlhodobo existujú problémové lokality, sa môže nájsť kandidát, ktorý sa bude domnievať, že práve takéto radikálne postoje mu prinesú voličské hlasy.

Podľa Zagrapana je však otázne, či by mala takáto kampaň efekt. Poukázal na to, že na komunálnej úrovni sa voliči často rozhodujú, komu dajú hlas, podľa toho, či kandidáta poznajú, podľa straníckych preferencií a podľa toho, aký má názor na riešenie dopravy, kapacity škôl a škôlok, dostupnosti zdravotnej starostlivosti, správy financií či verejného priestranstva. "Ak sa kandidát prezentuje len negativitou, môže to byť pre voliča signál, že v iných oblastiach nemá čo ponúknuť," naznačil.

Malová taktiež pripomenula, že prostredníctvom médií pozná verejnosť už dosť prípadov dobrej praxe, keď sa starostom na východe či juhu Slovenska podarilo zabezpečiť nekonfliktné spolužitie a zapojiť Rómov do aktivít obce.

Podľa štvrtkových informácií idnes.cz sa predvolebná kampaň pred októbrovými komunálnymi voľbami v Českej republike poriadne vyostruje, najmä v severočeských lokalitách, kde existuje veľké napätie medzi majoritným obyvateľstvom a neprispôsobivými rómskymi komunitami. Portál uvádza príklady niektorých predvolebných sloganov, odvíjajúcich sa od problematického spolužitia majority a Rómov. Medzi nimi je napríklad slogan v centre mesta Most "Postavíme dedinu pre lúzu". Niektorými sloganmi, napríklad "Len deratizačné prostriedky na tú háveď nestačia" na letáku zoskupenia Otvorená radnica Most, sa už zaoberá aj polícia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Farmári a potravinári vítajú snahu MPRV vytvoriť marketingový fond
<< predchádzajúci článok
Moody's: Pravdepodobnosť brexitu bez dohody sa zvýšila